Obiecujące perspektywy cypryjskiego przemysłu farmaceutycznego
Cypryjskie produkty farmaceutyczne bezsprzecznie są najważniejszym elementem eksportowym wyrobów przemysłowych na Cyprze. Jakość produkcji leków generycznych na Cyprze rozwijała się przez dziesięciolecia, stając się po pierwsze ważnym czynnikiem w krajowej działalności produkcyjnej, a po drugie – pozytywnym wpływem na PKB kraju.

Wynika to z otwartości cypryjskich producentów wyrobów farmaceutycznych oraz ich zgodności z wytycznymi określonymi przez UE Przewodnika GMP dla produktów farmaceutycznych. Przewodnik ten określa szczegółowe wymagania, które muszą być spełnione przez producentów w celu zapewnienia jakości, bezpieczeństwa i skuteczności ich produktów.
Na Cyprze, podobnie jak w innych krajach UE, produkcja farmaceutyków jest zgodna z wytycznymi UE i GMP dla produktów farmaceutycznych. Wytyczne te określają szczegółowe wymagania, które musza spełniać producenci w celu zapewnienia jakości, bezpieczeństwa i skuteczności ich produktów.
W konsekwencji przemysł farmaceutyczny na Cyprze utrzymuje wysoki poziom zgodności zarówno z normami GMP, jak i z prawodawstwem europejskim.
Cypr jako państwo członkowskie Unii Europejskiej zajmuje się produkcją farmaceutyków przeznaczonych na eksport przestrzegając surowych norm Wspólnoty Europejskiej zgodnych z wymogami Dobrej Praktyki Wytwarzania.
Należy zauważyć, że utrzymanie produkcji wysokiej jakości leków generycznych oraz produktów farmaceutycznych na Cyprze jest decydująca dla Cypryjskiego Przemysłu Farmaceutycznego. Warto wspomnieć, iż Cypryjskie firmy produkcyjne zainwestowały w nowe technologie i szkolenia zasobów ludzkich w celu zapewnienia optymalnej jakości w najwyższym stopniu. Głównymi lekami wytwarzanymi na Cyprze są leki przeciwbólowe, kardiologiczne, układu oddechowego, dermatologiczne, onkologiczne, antybiotyki, gastrologiczne, przeciwcukrzycowe oraz endokrynologiczne.
Cypryjski przemysł farmaceutyczny produkuje ponad 1100 farmaceutyków, z czego 95 % przeznaczona jest na eksport do ponad 100 krajów na całym świecie.
Artykuł został również opublikowany w nr 6/2017 dwumiesięcznika "Przemysł Farmaceutyczny".
Komentarze