Partner serwisu
19 lutego 2019

Aptekom szpitalnym dyrektywa fałszywkowa niestraszna

Kategoria: Aktualności

9  lutego, na mocy unijnego rozporządzenia, weszła w życie tak zwana dyrektywa fałszywkowa. Najprościej rzecz ujmując, to przepisy, które nakładają na producentów odpowiednie znakowanie opakowań z lekami, a na farmaceutów - konieczność weryfikacji wydawanych produktów. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko obrotu podrabianymi produktami farmakologicznymi. I choć cel wprowadzenia dyrektywy bezsprzecznie jest właściwy, samo jej wdrożenie farmaceuci - po zaledwie kilku dniach funkcjonowania - odbierają negatywnie. Wyjątkiem są apteki szpitalne, w pracy których po 9 lutego nie odnotowano większych problemów. A to dzięki odpowiedniej edukacji personelu, który tam pracuje. Odpowiedzialność za proces wyszkolenia pracowników tych placówek wzięła na siebie - i sukcesywnie realizuje - wrocławska spółka Lideo.

Aptekom szpitalnym dyrektywa fałszywkowa niestraszna

Od 9 lutego farmaceuta lub inna osoba, która wydaje w aptece lek, musi sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. Apteki, przed wydaniem serializowanego produktu leczniczego muszą zeskanować przy użyciu dedykowanego systemu i urządzenia kod 2D ulokowany na opakowaniu leku. Wówczas dedykowany system połączony z ogólnoeuropejską (centralną) bazą danych, do której wprowadzone są numery seryjne leków przez ich producentów, sprawdza jego autentyczność. Jeśli aplikacja pokaże, że lek widnieje w bazie i jest autentyczny, można będzie go wydać pacjentowi. W przeciwnym wypadu - ten może odejść z kwitkiem. Po kilku dniach od wejścia w życie rozporządzenia właściciele aptek i farmaceuci w nich pracujący są zgodni co do tego, że do wprowadzenia dyrektywy - choć była zapowiadana niemal od dwóch lat - nikt ich rzetelnie nie przygotował. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w aptekach szpitalnych, gdzie edukacją farmaceutów i zarządców placówek zajęła się prywatna firma. Lideo S.A., wywodząca się z Wrocławia spółka należąca do grupy Pelion, wzięła na siebie odpowiedzialność wydania poradnika dotyczącego nowych przepisów i przeszkolenia osób, które odpowiadają za obieg leków w polskich szpitalach.

W okresie niespełna trzech miesięcy specjaliści Lideo przeprowadzili szereg szkoleń (zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych ośrodkach, np. Olsztynie czy Kołobrzegu), w których z praktycznych aspektów funkcjonowania dyrektywy fałszywkowej przeszkolono niemal 700 farmaceutów szpitalnych, decydentów i specjalistów IT.

Zaufało nam i zdecydowało się na nawiązanie z nami współpracy ponad 100 placówek medycznych, nawiązaliśmy stałą współpracę z 15 Regionalnymi Izbami Aptekarskimi. - mówi Marcin Gieracz, Dyrektor ds. Marketingu Lideo. - Realnie rzecz ujmując, jesteśmy jedynym podmiotem, który w kontekście wdrożenia w Polsce zapisów dyrektywy poczynił jakiekolwiek kroki, by przygotować farmaceutów szpitalnych i zarządców szpitali do funkcjonowania w nowych realiach.

Oprogramowanie, które oferujemy ma zastosowanie jedynie w placówkach medycznych, stąd różnica, jaką w bezpieczeństwie i komforcie pracy odczuwają po 9 lutego farmaceuci pracujący w aptekach szpitalnych względem tych, którzy realizują transakcję dla pacjentów w aptekach tradycyjnych. Warto dodać, że startowaliśmy z poziomu praktycznie zerowej świadomości pracowników aptek na temat obowiązków, jakie nałoży na nich wejście w życie dyrektywy. Cieszy nas pozytywny odbiór naszych działań i informacje, jakie wracają do nas obecnie z rynku - że dzięki działaniom Lideo udaje się płynnie przejść przez proces wdrożenia skomplikowanych przepisów.

E-book „Dyrektywa fałszywkowa - wytyczne implementacji dla polskiego systemu ochrony zdrowia i szpitalnictwa” , który Lideo opracowała pod redakcją dr n.farm. Piotra Merksa, będący jedyną dotąd opracowaną mapą drogową po zagadnieniach dotyczących nowych unijnych przepisów obowiązujących polskich farmaceutów, ma już ponad 300 pobrań.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ