Partner serwisu
18 sierpnia 2017

Powstała Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków

Kategoria: Z życia branży

5 lipca 2017 roku została powołana Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków KOWAL, która ma stworzyć i wdrożyć informatyczny system kontroli autentyczności produktów leczniczych. Powstanie organizacji podyktowane jest wymogami UE i ma na celu powstrzymanie procederu fałszowania leków. Podobne instytucje powstają we wszystkich krajach unijnych.

Powstała Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków

Zagrożenie dla pacjentów

Rynek farmaceutyczny od kilku lat mierzy się z procederem fałszowania leków. Skalę zjawiska pokazują dane zebrane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)- 1% leków sprzedawanych w krajach rozwiniętych nie pochodzi ze sprawdzonego źródła, a w sprzedaży internetowej połowa oferowanych produktów to podróbki. Sfałszowane leki mogą zawierać składniki niskiej jakości lub w nieodpowiednich dawkach i w związku z tym stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia obywateli.

W ubiegłym roku wszczęto 1013 postępowań przygotowawczych, przy czy zarzuty postawiono w 404 z nich w związku z popełnieniem przestępstw z podrabianiem leków. W trakcie kontroli międzynarodowego obrotu towarowego służba celna zatrzymała 18 628 sztuk sfałszowanych produktów medycznych o łącznej wartości ponad 830 tys. zł.

W ochronie zdrowia

Wprowadzenie tzw. Dyrektywy fałszywkowej i utworzenie krajowych organizacji oraz systemów informatycznych, podłączonych do wspólnego centrum zarządzania, jest niezbędnym krokiem na drodze do poprawy bezpieczeństwa pacjentów stosujących farmakoterapię na terenie UE. Konieczne jest również ujednolicenie przepisów prawa regulujących obrót leków w całej Europie. Nowe wytyczne oznaczają obowiązek dodatkowego zabezpieczania opakowań preparatów medycznych przez producentów. Każdy produkt musi zostać uzupełniony o unikatowy kod, dzięki któremu w nowym systemie informatycznym będzie możliwe sprawdzenie autentyczności wytworów.

Wspólnym celem organizacji, a także administracji państwowej jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów. Organizacja jest również otwarta na współpracę ze wszystkimi uczestnikami rynku, by jak najlepiej wykonywać swoje zadania. Najbliższe miesiące będą okresem gorących prac zmierzających do stworzenia systemu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych - mówi Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMA.

Prace nad powołaniem organizacji krajowej rozpoczęły się w 2015 roku.

Krajową Organizację Weryfikacji Autentyczności Leków powołały cztery uprawnione
i zobowiązane do tego organizacje: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) oraz Naczelna Izba Aptekarska (NIA).

źródło: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ