Partner serwisu
19 listopada 2020

50% wzrost liczby zgonów z powodu odry na świecie w latach 2016-2019

Kategoria: Aktualności

W 2019 roku na świecie wzrosła liczba zachorowań na odrę. Odnotowano 870 000 zachorowań, najwięcej od 23 lat. Odnotowano 207 500 zgonów, o 50% więcej w porównaniu do 2016 roku. Obecnie w związku z pandemią COVID-19 w wielu krajach wstrzymano kampanie szczepień przeciw odrze, co doprowadziło do niezaszczepienia 146 mln dzieci.

50% wzrost liczby zgonów z powodu odry na świecie w latach 2016-2019

Z analizy WHO i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) wynika, że w 2019 roku liczba zachorowań na odrę we wszystkich regionach WHO wzrosła do 869 770 i jest to najwyższa liczba od 1996 roku.

Po wyraźnej poprawie sytuacji epidemiologicznej odry na świecie w latach 2010-2016, liczba odnotowanych przypadków zachorowań stopniowo wzrastała do 2019 r. Eksperci wskazują, że główną przyczyną tej sytuacji że był brak podanych 2 dawek szczepionki przeciw odrze. „Wiemy, jak zapobiegać epidemiom odry i zgonom, mamy skuteczną szczepionkę” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Jednak dane epidemiologiczne wyraźnie wskazują, że nie udaje nam się chronić dzieci przed odrą w każdym regionie świata. Musimy wspólnie pracować, aby wspierać kraje i angażować społeczności, aby poprawić dostępność szczepień przeciw odrze i powstrzymać śmiertelnego wirusa ”.

Epidemie odry występują, gdy ludzie, którzy nie są chronieni przed wirusem, są zarażeni i przenoszą chorobę na populacje niezaszczepione lub niedostatecznie zaszczepione. Aby kontrolować odrę oraz zapobiegać epidemiom i zgonom, poziom zaszczepienia dwoma dawkami powinien osiągać przynajmniej 95%. Stan zaszczepienia jedną dawką utrzymuje się na świecie od dekady w zakresie od 84% do 85%. Stan zaszczepienia dwoma dawkami wynosi obecnie tylko 71%. Stan zaszczepienia przeciw odrze w skali globalnej pozostaje więc znacznie poniżej 95%.

WHO ostrzega, że globalna reakcja na pandemię COVID-19 nie może zaostrzać kryzysu związanego z odrą. W listopadzie br. ponad 94 miliony osób było zagrożonych brakiem szczepionek z powodu wstrzymanych kampanii przeciwko odrze w 26 krajach. W wielu z tych krajów trwają epidemie. Spośród krajów, w których zaplanowano kampanie na 2020 rok, tylko osiem (Brazylia, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Nepal, Nigeria, Filipiny i Somalia) wznowiły swoje kampanie szczepień po początkowych opóźnieniach.

„Zanim doszło do kryzysu związanego z koronawirusem, świat borykał się z kryzysem odry i to się nie zmieniło” – powiedziała Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy UNICEF. „Chociaż systemy opieki zdrowotnej są obciążone pandemią COVID-19, nie możemy pozwolić, aby nasza walka z jedną śmiertelną chorobą odbywała się kosztem walki z inną niebezpieczną chorobą zakaźną. Oznacza to, że potrzebne są środki do kontynuowania kampanii szczepień przeciw wszystkim chorobom, przed którymi chronią szczepienia, nawet w obliczu rosnącej pandemii COVID-19 ”.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zd. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ