Partner serwisu
15 marca 2021

Stanowiska eksperckie w sprawie szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 i zakrzepicy

Kategoria: Aktualności

Do 10 marca 2021 roku zgłoszono 30 przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych wśród niemal 5 milionów osób zaszczepionych preparatem firmy AstraZeneca w krajach UE/EOG. Z dotychczasowych informacji wynika, że liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie jest wyższa niż obserwowana w populacji ogólnej. EMA stoi na stanowisku, że korzyści wynikające ze szczepienia nadal przeważają nad ryzykiem i szczepionkę AstraZeneca można nadal podawać w trakcie dochodzenia w sprawie przypadków zakrzepicy z zatorami. Profil bezpieczeństwa szczepionki nie uległ zmianie, a odnotowane zdarzenia zakrzepowo-zatorowe nie mają związku przyczynowo-skutkowego ze szczepieniem.

Stanowiska eksperckie w sprawie szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 i zakrzepicy

Światowa Organizacja Zdrowia

Na świecie podano ponad 268 mln dawek różnych szczepionek przeciwko COVID-19, nie stwierdzono żadnego zgonu powiązanego ze szczepieniem. Komisja WHO ekspertów ds. szczepień SAGE nie ustaliła dotychczas związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy stosowaniem szczepionki wektorowej AstraZeneca a występowaniem zdarzeń zakrzepowo-zatorowych.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

W Polsce przeanalizowano zgłoszenia o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP), dotyczące serii ABV5300 szczepionki AstraZeneca, które wpłynęły do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wstępnie nie potwierdzono związku szczepienia z wystąpieniem epizodu zakrzepowo-zatorowego.

Międzynarodowe Towarzystwo Zakrzepicy i Hemostazy (ISTH)

ISTH wydało stanowisko dotyczące szczepionki firmy AstarZeneca przeciwko COVID-19 i zakrzepicy, w którym zaleca, aby wszystkie osoby kwalifikujące się do szczepienia nadal otrzymywały szczepionkę przeciw COVID-19, pomimo niedawnych decyzji Austrii, Danii, Norwegii i Islandii o okresowym zawieszeniu stosowania szczepionki z powodu odnotowanych incydentów zakrzepicy.

Brytyjska agencja ds. rejestracji leków (MHRA)

Z oceny podanych 11 mln dawek szczepionki AstraZeneca w UK oraz częstości występowania przypadków zakrzepicy w populacji szczepionej i nieszczepionej wynika brak związku przyczynowego pomiędzy podaniem szczepionki AstraZeneca i wystąpieniem zakrzepicy. Działania władz duńskich, norweskich, islandzkich i irlandzkich, gdzie okresowo zawieszono stosowanie szczepionki mają charakter zapobiegawczy na czas prowadzenia dochodzenia. Zakrzepy krwi mogą występować naturalnie i nie są rzadkie.

Informacja wytwórcy szczepionki AstraZeneca

14.03. br. komunikat przekazała również firma AstraZeneca, wskazując, że przeanalizowała 17 mln przypadków osób zaszczepionych w Wielkiej Brytanii i krajach Unii Europejskiej. Dogłębna analiza nie wykazała, aby istniało zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich czy trombocytopenii niezależnie od grupy wieku, płci, podanej serii szczepionki lub kraju.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ