AstraZeneca otwiera Forum – pierwszą w Warszawie przestrzeń do rozwoju innowacji z obszaru zdrowia i medycyny
AstraZeneca, lider w dziedzinie innowacji w branży biofarmaceutycznej w Polsce, zainicjowała działalność Forum – wyjątkowej przestrzeni specjalnie zaprojektowanej do opracowywania i promowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych z różnych, istotnych społecznie obszarów.
– Tworzenie innowacji i kreatywne myślenie wymagają kapitału społecznego, twórczej atmosfery i otwartego środowiska, w którym w nieskrępowany sposób następuje wymiana, konfrontacja i mieszanie się pomysłów, poglądów i idei już na bardzo wczesnym etapie. Otwierając Forum mamy ambicję stworzyć miejsce, w którym przedstawiciele wszystkich zainteresowanych środowisk będą mogli – podczas spotkań, prezentacji i warsztatów – swobodnie dzielić się pomysłami i propozycjami, oczekiwaniami, a nawet obawami. Liczymy, że taka wymiana przyczyni się do przyspieszenia prowadzonych przez nas badań i prac rozwojowych nad nowymi rozwiązaniami i terapiami. A to, że robimy to tu w Warszawie, oznacza, że stawiamy na Polskę jako kraj, który będzie odgrywał ważną rolę w szybko rozwijających się obszarach nowoczesnej biochemii, farmacji i medycyny – powiedział podczas otwarcia Forum Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.
Forum ma być miejscem otwartej współpracy różnych środowisk – innowatorów działających w obszarach zaawansowanej technologii, medycyny i farmacji, ekspertów zaangażowanych w działalność instytucji naukowych, przedstawicieli środowisk biznesowych, startupów, sektora publicznego, pacjentów oraz organizacji pozarządowych i wszystkich innych osób zainteresowanych szeroko pojętym rozwojem w dziedzinie biofarmacji i medycyny, a także w innych obszarach, które mogą wspierać te branże.
- Siłą globalnych koncernów, takich jak AstraZeneca, jest skala działania, doświadczenie i zasoby, natomiast nie zawsze jesteśmy w stanie działać zwinnie i szybko. Z kolei startupy i niewielkie firmy potrafią działać znacznie szybciej i w sposób elastyczny. Środowisko naukowe zaś dysponuje dogłębną wiedzą i tworzy innowacje w rozmaitych obszarach, ale nie zawsze wie, jak ją upowszechnić, wdrożyć czy skomercjalizować. Idea Forum polega więc na tym, by uzyskać synergię unikatowych zalet każdego z tych środowisk, przesuwać zastane granice, burzyć stereotypy i koncentrować się na kreatywności. Po to, by przyspieszyć prace nad nowymi terapiami i jak najszybciej udostępniać je lekarzom, a pacjentom zapewniając odporny system ochrony zdrowia – powiedziała dr inż. Karolina Tkaczuk, dyrektor ds. innowacji oraz współpracy ze środowiskiem akademickim w AstraZeneca.
Podczas inauguracyjnego spotkania AstraZeneca Forum świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Dziewczynek i start globalnej kampanii #GirlsBelongHere sponsorowanej przez AstraZeneca. Program ma na celu pogłębienie świadomości na temat problemów utrwalających nierówność płci i uniemożliwiających dziewczętom realizację ich potencjału. W programie spotkania znalazł się także panel dyskusyjny pt. JeSTEM kobietą – Forum #GirlsBelongHere2023 oraz aukcja charytatywna na rzecz polskiej Fundacji Girls Code Fun – organizacji aktywnie wspierającej dziewczęta i kobiety w zdobywaniu wiedzy i kompetencji z zakresu nowych technologii.
Jest nam niezwykle miło, że temat wyrównywania szans dziewcząt i kobiet w obszarze STEM znalazł się w agendzie tak ważnego wydarzenia, jakim jest otwarcie Forum AstraZeneca. Uważamy, że to znak czasów – pokazuje, że coraz lepiej rozumiemy potrzebę wspierania kobiet i dziewcząt nie tylko na rynku pracy, ale już wcześniej, na etapie edukacji – powiedziała Karolina Cikowska, Prezeska Fundacji Girls Code Fun. – Dzięki aukcji charytatywnej, którą dziś organizujemy, konkretna liczba młodych kobiet będzie mogła wziąć udział w organizowanych przez nas warsztatach, a nabyte umiejętności wzmocnią je w podejmowaniu różnorodnych decyzji edukacyjnych i zawodowych, w tym również na rzecz nauk ścisłych – dodała Karolina Cikowska.
W kalendarium Forum na kolejne miesiące znalazły się warsztaty, wykłady i dyskusje związane z konkretnymi obszarami medycznymi i pracą nad innowacyjnymi terapiami oraz dotyczące rozwoju przedsiębiorstw i wsparcia w pozyskiwaniu finansowania.
W nowo otwartej przestrzeni Forum, zlokalizowanej w biurowcu na Mokotowie przy ul. Postępu 14, znajduje się wiele nowoczesnych rozwiązań, wspierających proces twórczy i współpracę partnerów na rzecz innowacji. Można tu znaleźć między innymi ekran kinowy The Wall o przekątnej 10 m czy interaktywny, 85-calowy wyświetlacz do wirtualnych spacerów i przedstawiania innych treści. Nie zabrakło także audytorium kinowego na 50 osób, studia nagraniowego oraz różnych przestrzeni (sal konferencyjnych, przytulnych pomieszczeń
do pracy w mniejszych grupach) na spotkania i warsztaty, które mogą być w dowolny sposób aranżowane i dopasowywane do bieżących potrzeb. Co ważne, przestrzeń ma niezależne wejście i ogród od strony patio budynku przy Postępu 14, co umożliwia organizowanie wydarzeń w wielu różnych formatach.
AstraZeneca Forum jest przestrzenią otwartą na współpracę – instytucje i organizacje mogą zgłaszać chęć skorzystania z niej m.in. poprzez profil Forum na LinkedIn, z zastrzeżeniem, że organizowane spotkania muszą wpisywać się w misję przestrzeni i być zgodne z wartościami AstraZeneca oraz nie mogą mieć charakteru wydarzeń prywatnych lub politycznych.
Komentarze