Polpharma bada wiek serca
Jednym z elementów kampanii „Ciśnienie na życie”, prowadzonej przez Grupę Polpharma, jest badanie wieku serca Polaków za pomocą innowacyjnej aplikacji, stworzonej przez ekspertów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak to działa?
Za zgodą naukowców z Boston University, autorów algorytmu FHS, eksperci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opracowali na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie” aplikację, która podczas badania u osób w wieku 30-74 lata, może za pomocą kilku prostych pomiarów i pytań określić tzw. wiek serca względem metrykalnego wieku pacjenta. Aplikacja powstała w oparciu o wyniki The Framingham Heart Study i publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation1 oraz prace badawcze zespołu dra hab. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyniki badań zostaną przedstawione w raporcie „Serce Polaka”.
– Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób i przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta – komentuje dr hab. T. Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011. – Obecnie aplikacja będzie narzędziem wykorzystywanym podczas badań w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, ale w przyszłości może także ułatwić pracę lekarzom, a przede wszystkim pomoże pacjentom lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia oraz wykryć czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu – dodaje.
Wyniki pomiarów są wprowadzane do systemu, a każdy przebadany otrzymuje dodatkowo informację nt. swojego wyniku wraz z jego interpretacją oraz własną książeczkę pomiarów. Na podstawie zebranych danych można ocenić, czy serce badanego jest szczególnie narażone na wystąpienie schorzeń układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał czy udar.
Co wpływa na wiek naszego serca?
Serce dorosłego Polaka i Polki jest średnio o 8 lat starsze niż oni sami – takie wnioski wynikają z ostatniego, innowacyjnego badania NATPOL 2011, analizującego zdrowie Polaków. Na wiek serca wpływają różne czynniki, których często pacjenci nie biorą pod uwagę – tryb życia, stres, dieta, występowanie w przeszłości zdarzeń kardiologicznych (u pacjenta lub w rodzinie pacjenta). Może to prowadzić do nadciśnienia tętniczego, otyłości, podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi, a w konsekwencji spowodować udar mózgu lub zawał serca. Dlatego w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, pielęgniarki na stoiskach w całej Polsce za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji prowadzą szczegółowy wywiad, który pozwala określić wiek serca danej osoby i wykryć potencjalne czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
Przebadano już prawie 300 tys. Polaków. Na stronie www.cisnienienazycie.pl można sprawdzić najbliższe terminy akcji w danej miejscowości.
Źródło i fot.: www.cisnienienazycie.pl