Partner serwisu
16 stycznia 2024

Polski Komitet Zielarski

Kategoria: XV Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna. Efektywność i Optymalizacja

W roku 1929 powstał w Warszawie Związek Producentów Roślin Leczniczych i Przemysłowych. W wyniku jego działalności utworzone zostały w Polsce pierwsze profesjonalne ośrodki uprawy roślin leczniczych. W tym samym roku z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Przemysłu i Handlu zorganizowano w Warszawie konferencję w sprawie integracji polskiego środowiska zielarskiego i postanowiono utworzyć organizację, która byłaby „reprezentantem interesów krajowego zielarstwa i koordynatorem polskiej gospodarki zielarskiej”. W ten sposób w roku 1930 powstał Polski Komitet Zielarski.

Polski Komitet Zielarski

7 stycznia 1993 r. w Warszawie, podczas I Kongresu Polskiego Komitetu Zielarskiego reaktywowano działalność stowarzyszenia. Za główne cele przyjęto: reprezentowanie interesów polskiej branży zielarskiej i wszystkich, którzy zawodowo związani są z zielarstwem oraz wspieranie badań naukowych i postępu technicznego w zielarstwie. Program działania reaktywowanego Polskiego Komitetu Zielarskiego oparty został na tradycjach społecznozawodowych organizacji zielarskich istniejących w Polsce w okresie międzywojennym.

Obecnie PKZ zrzesza ok.100 członków zwyczajnych oraz 12 członków wspierających.

Członkami zwyczajnymi są osoby zawodowo zajmujące się zielarstwem i ziołolecznictwem, zatrudnione w różnych przedsiębiorstwach, na wyższych uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych oraz osoby prowadzące gospodarstwa zielarskie. Grupę członków wspierających tworzą przedsiębiorstwa działające w zakresie uprawy, przetwórstwa i handlu produktami zielarskimi oraz firmy farmaceutyczne.

Statutowe obowiązki Polskiego Komitetu Zielarskiego realizują trzy sekcje: Surowców Zielarskich, Przemysłowo-Handlowa, Badań i Rozwoju oraz Rada Ekspertów.

Do głównych zadań realizowanych przez PKZ należą:

• reprezentowanie interesów polskiej branży zielarskiej w kontaktach z organami władzy ustawodawczej i wykonawczej na poziomie krajowym oraz instytucji EU,

• promocja współpracy w sferze nauki i biznesu celem skutecznego transferu wiedzy i technologii z uczelni do przedsiębiorstw,

• organizacja konferencji naukowych oraz szkoleń branżowych,

• udział w pracach międzynarodowych stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz zielarstwa,

• upowszechnianie wiedzy na temat zielarstwa i ziołolecznictwa.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ