Partner serwisu
02 lutego 2024

Laboratorium biotechnologiczne Polfarmex w kompleksie naukowym BRaIn.

Kategoria: Aktualności

Laboratorium biotechnologiczne Polfarmex, zajmujące się rozwijaniem efektywnych technologii produkcji leków biopodobnych, rozpoczęło pracę w nowoczesnych przestrzeniach kompleksu BRaIn Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Laboratorium biotechnologiczne Polfarmex w kompleksie naukowym BRaIn.

– To przestrzeń zaprojektowana przez naukowców dla naukowców. Kompleks badawczo-naukowy BRaIn oferuje wsparcie w realizacji specjalistycznych badań z zakresu diagnostyki molekularnej, analiz genomowych czy białek, ściśle związanych z profilem naszej działalności. Jego mocnym atutem jest także bliskość szpitala klinicznego przy ul. Pomorskiej z jego profesjonalną kadrą naukową – wyjaśnia Maciej Spuś, kierownik laboratorium biotechnologicznego Polfarmex S.A. 

Laboratorium biotechnologiczne Polfarmex powstało, by rozwijać innowacyjne, efektywne i skalowalne technologie produkcji leków biopodobnych. Obecnie jego prace skupiają się na opracowaniu technologii otrzymywania biopodobnego analogu insuliny ludzkiej.

Analogi insuliny ludzkiej to zmienione formy insuliny nie występujące w naturze, lecz wykazujące nadal taką samą aktywność w kontroli poziomu glukozy we krwi u chorych na cukrzycę, co insulina produkowana przez ludzki organizm. Dzięki zastosowaniu metod biotechnologicznych, analogi insuliny zostały poddane celowej modyfikacji obejmującej sekwencję aminokwasową w porównaniu z insuliną ludzką. Ma to na celu zmianę ich właściwości farmakokinetycznych – tempa wchłaniania, by móc wpływać na szybkość obniżania stężenia glukozy we krwi, i dzięki temu uzyskiwać w zależności od potrzeb terapeutycznych, krótkotrwały lub długotrwały efekt hipoglikemizujący.

Okazją do zaprezentowania przedmiotu prac badawczych laboratorium biotechnologicznego było inauguracyjne spotkanie 15 listopada, w którym wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Urzędu Miasta Łodzi oraz kadra menadżerska Polfarmex S.A.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
TK
2024-06-16
Ile leków udało się wdrożyć do produkcji?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ