Partner serwisu
06 maja 2024

Jak powstaje olej lniany?

Kategoria: Aktualności

Oleje roślinne są coraz chętniej wybierane przez osoby, które chcą wprowadzić zdrowe tłuszcze do swojej diety. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oleje zaopatrują organizm w cenne składniki odżywcze, a przy tym chronią przed licznymi chorobami cywilizacyjnymi. Jednym z najpopularniejszych produktów jest olej lniany, pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego, który wyróżnia się najwyższą zawartością kwasów omega-3 spośród wszystkich tłuszczów roślinnych. Jakie są jego właściwości i jak można go stosować na co dzień?

Jak powstaje olej lniany?

Len pochodzi z regionu rozciągającego się od wschodniej części Morza Śródziemnego do Indii. Uprawiano go już w starożytnym Egipcie i Grecji, gdzie surowiec był wykorzystywany w celach włókienniczych i spożywczych, a w średniowieczu doceniono jego właściwości zdrowotne. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu (ponad 40%) nasiona lnu są również doskonałym surowcem do produkcji oleju, w której przodują Chiny, Belgia i Kanada. Olej lniany pozyskiwany jest z dojrzałych nasion lnu w procesie tłoczenia na zimno.

Jakie wartości odżywcze ma olej z nasion lnu?

Olej lniane to przede wszystkim bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Kwasy omega musimy więc dostarczać wraz z dietą, a dobrym i prostym sposobem na włączenie ich do jadłospisu jest właśnie olej lniany, który zawiera:

  • nasycone kwasy tłuszczowe: kwas alfa-linolenowy z grupy omega-3, kwasy linolowy i arachidonowy z grupy omega-6, kwas oleinowy z grupy omega-9,
  • kwasy nasycone: mirystynowy, palmitynowy, stearynowy,
  • witaminy A, C, E i z grupy B,
  • minerały: wapń, żelazo, fosfor, miedź, magnez, cynk,
  • enzymy, białka, karotenoidy i fitosterole.

Udział kwasów nienasyconych w strukturze tłuszczu może się różnić w zależności od odmiany lnu i warunków środowiskowych. Warto więc wybierać oleje lniane od sprawdzonych producentów, takich jak Oleofarm – firmy z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji olejów roślinnych i suplementów diety.

Właściwości oleju lnianego

Olej z nasion lnu zawiera bioaktywne związki chroniące organizm przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca, miażdżyca, nowotwory czy alergie. Aby odczuć korzystne działanie oleju lnianego, zaleca się spożywanie od 2 do 6 łyżeczek dziennie przez maksymalnie pół roku. Po tym czasie należy zrobić przerwę. Produkt nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Olej z nasion lnu:

  • poprawia funkcjonowanie układu krążenia i układu odpornościowego,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • zmniejsza poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
  • usprawnia przemianę materii i zmniejsza apetyt,
  • poprawia właściwości skóry i włosów,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową,
  • zmniejsza stłuszczenie wątroby,
  • łagodzi bóle migrenowe,
  • wspiera leczenie stanów depresyjnych,
  • zwiększa gęstość kości i hamuje rozwój osteoporozy.

Zastosowanie oleju lnianego – nie tylko w kuchni!

Olej z nasion lnu zwyczajnego znajduje szerokie zastosowanie kulinarne. Oprócz tego, że jest bardzo zdrowy, wyróżnia się również przyjemnym smakiem, który jest często określany jako lekko orzechowy, z subtelną goryczką. Świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw na zimno, takich jak sałatki, surówki, sosy, dipy, gotowane warzywa, pasty, pieczywo czy koktajle. Oleje roślinne tłoczone na zimno nie nadają się do podgrzewania i smażenia – potrawy, do których możemy je dodawać, powinny być co najwyżej delikatnie ciepłe.

Len ma również korzystny wpływ na stan włosów i skóry, dlatego warto go stosować jako wsparcie codziennej pielęgnacji. Olej lniany może wzbogacić skład domowych kremów, masek i maści, szczególnie tych do skóry naczynkowej, trądzikowej i przesuszonej. Dzięki swoim właściwościom zabezpieczy również skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, choć nie zastąpi kremu z wysokim filtrem. Można go także wykorzystać do olejowania włosów – olej z nasion lnu odżywi i nawilży matowe kosmyki w całkowicie naturalny sposób!

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ