Partner serwisu
28 sierpnia 2014

Pierwsze leki przeciwmalaryczne z półsyntetycznej artemizyniny wchodzą na rynek

Kategoria: Z życia branży

Ponad 1,7 mln sztuk leku Sanofi ArteSunate AmodiaQuine Winthrop®, wyprodukowanych z półsyntetycznego artesunatu w Maroku, zostanie wysłanych w ciągu najbliższych kilku miesięcy z centrum dystrybucji Sanofi do: Burkina Faso, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Liberii, Nigru i Nigerii. 

 

Pierwsze leki przeciwmalaryczne z półsyntetycznej artemizyniny wchodzą na rynek

Sanofi oraz organizacja PATH poinformowały o dostawie dużych serii leków przeciwmalarycznych produkowanych z nowej półsyntetycznej pochodnej artemizyniny do krajów endemicznego występowania malarii w Afryce. Dostawa ta sygnalizuje nową erę leków ratujących życie, wytwarzanych z bezpiecznej, wysokiej jakości i przystępnej cenowo artemizyniny, która jest dostępna nie tylko sezonowo.

Uzupełniając zasoby pozyskane ze źródeł roślinnych, nowa opcja może poprawić dostęp do leczenia dla milionów osób zapadających co roku na malarię, z których większość to małe dzieci z krajów afrykańskich.

Wykazano, że zarówno artesunat, substancja czynna wytwarzana z półsyntetycznej artemizyniny, jak i sama półsyntetyczna artemizynina są identyczne z substancją pochodzącą ze źródeł roślinnych. W związku z tym jakość produktu ASAQ Winthrop® nie uległa zmianie.

Artemizynina jest kluczowym składnikiem terapii skojarzonych opartych na artemizyninie, zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do leczenia pierwszego rzutu zakażenia najbardziej śmiertelną postacią malarii. Istniejące zasoby roślinne artemizyniny, uzyskiwane z bylicy rocznej, są zmienne na skutek wielu czynników, co skutkuje niestałymi cenami i okresowymi brakami. Firma Sanofi jest zaangażowana w produkcję półsyntetycznej artemizyniny według modelu produkcji bez zysku i bez strat oraz w przekazywanie jej  wytwórcom wybranym przez WHO. Istnienie kilku różnych źródeł artemizyniny wysokiej jakości wzmocni łańcuch jej dostaw, przyczyni się do ustabilizowania ceny i ostatecznie zapewni większą dostępność leczenia chorym na malarię.

W zeszłym roku organizacja PATH i Sanofi rozpoczęły produkcję półsyntetycznej artemizyniny na skalę handlową w zakładzie Sanofi w Garessio, Włochy. W maju 2013 r. W ramach programu WHO dotyczącego wstępnej kwalifikacji leków Prequalification of Medicines Programme ogłoszono akceptowalność półsyntetycznej artemizyniny wytwarzanej przez Sanofi do produkcji substancji czynnych pozyskiwanych z artemizyniny. Decyzja ta stanowi potwierdzenie jakości półsyntetycznej artemizyniny i minimalizuje obciążenia prawne producentów, którzy chcą używać jej w swoich produktach, oferując jasną ścieżkę wzmocnienia łańcucha dostaw artemizyniny na całym świecie.

– Ta dostawa stanowi istotny etap w procesie poprawy dostępu do skutecznych leków i zwalczania malarii w poszczególnych krajach na świecie najbardziej dotkniętych tą chorobą– powiedział Dr Robert Sebbag, wiceprezes działu Sanofi Access to Medicines. – Firma Sanofi jest dumna z tego, że pierwsze serie leków przeciwmalarycznych produkowanych z półsyntetycznej pochodnej artemizyny są w drodze do pacjentów. To osiągnięcie jest wynikiem trwałego partnerstwa pomiędzy PATH a Sanofi, które pozwoliło dokonać zmian, które ratują życie.

– Półsyntetyczna artemizynina pokazuje, jak partnerstwa publiczno-prywatne, wytrwałość oraz niecierpiący zwłoki wspólny cel – czyli ratowanie życia dzieci – mogą prowadzić do  obiecujących innowacji powodujących zmianę w skali globalnej – powiedział Steve Davis, prezes i dyrektor generalny PATH. – Podczas wspólnej pracy na rzecz świata wolnego od malarii, z radością obserwujemy jak ta najnowsza technologia dociera do osób, którym może uratować życie. Jesteśmy dumni z możliwości wspólnego świętowania tych osiągnięć z firmą Sanofi i naszymi partnerami.

W przyszłości zrównoważona produkcja półsyntetycznej artemizyniny może pomóc w intensyfikacji globalnych wysiłków na rzecz walki z malarią. Obecnie Sanofi dysponuje możliwością produkcji 50 do 60 ton rocznie, co odpowiada jednej trzeciej globalnego rocznego zapotrzebowania na artemizyninę i przekłada się na 125 milionów ratujących życie dawek leku.

 

Źródło: informacja prasowa Sanofi

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ