Partner serwisu
13 sierpnia 2024

Nowe regulacje ograniczające dostęp do leków psychotropowych

Kategoria: Aktualności

Wprowadzenie przepisów przez Ministerstwo Zdrowia ograniczających dostęp do leków o wysokim potencjale uzależniającym, stawia przed producentami farmaceutyków nowe wyzwania. Może to wpłynąć na przychody firm, jednocześnie otwierając drogę do innowacji w obszarze bezpieczniejszych terapii i nowych leków.

Nowe regulacje ograniczające dostęp do leków psychotropowych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, który ma na celu ograniczenie dostępu do recept na niektóre leki psychotropowe i środki odurzające. Nowe przepisy mają zredukować ryzyko uzależnień poprzez wprowadzenie obowiązku osobistego badania pacjenta przed wystawieniem recepty na wybrane substancje. Rozporządzenie przewiduje, że zdalne uzyskiwanie recept na te środki będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, głównie w sytuacjach, gdy leczenie jest kontynuowane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale nie obejmuje to nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Projekt ten jest reakcją na wzrost przypadków nadużywania leków, które prowadzą do uzależnień, a w skrajnych przypadkach wymagają hospitalizacji i długoterminowego leczenia farmakologicznego. Dotyczy to głównie substancji takich jak fentanyl, morfina, oksykodon, tramadol, tapentadol oraz buprenorfina, które zostały uznane za szczególnie ryzykowne pod względem potencjału uzależniającego.

Jednym z kluczowych założeń nowego rozporządzenia jest stworzenie listy substancji, których przepisywanie będzie możliwe tylko po osobistym badaniu pacjenta przez lekarza. Wyjątek od tej zasady będzie stanowić kontynuacja leczenia przez lekarza POZ, który zna historię pacjenta, jednak nowo wystawione recepty będą musiały spełniać nowe wymagania.

Nowe regulacje mają wejść w życie w trybie przyspieszonym, siedem dni po ich ogłoszeniu, jednak recepty wystawione przed ich wejściem w życie pozostaną ważne, co ma zapewnić ciągłość leczenia pacjentom.

W kontekście branży farmaceutycznej, wprowadzenie takich regulacji może mieć istotny wpływ na producentów leków. Zmniejszenie dostępności leków o wysokim potencjale uzależniającym może ograniczyć ich sprzedaż, co wpłynie na przychody firm farmaceutycznych. Jednocześnie jednak, zwiększone regulacje mogą skierować przemysł w stronę opracowywania i promowania bezpieczniejszych alternatyw terapeutycznych, które będą mniej ryzykowne dla pacjentów. Producenci mogą również skupić się na wprowadzeniu nowych leków, które spełnią wymogi dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności, jednocześnie odpowiadając na zapotrzebowanie rynku na leki o niższym potencjale uzależniającym.

Zmiany te, choć mają na celu ochronę pacjentów, mogą również wpłynąć na dynamikę rynku farmaceutycznego, promując innowacje i rozwój nowych terapii, które lepiej odpowiadają na potrzeby pacjentów, jednocześnie spełniając surowe wymogi regulacyjne.

źródło: rozporządzenie MZ
fot. AI
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ