Partner serwisu
12 września 2024

Alkohol a depresja – niebezpieczne połączenie. 5 ważnych faktów

Kategoria: Z życia branży

Depresja – zaburzenie psychiczne, które dotyka miliony ludzi na całym świecie – charakteryzuje się m.in. głębokim smutkiem, utratą zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność, zaburzeniami snu i utratą apetytu. Chcąc złagodzić cierpienie, wiele osób szuka pocieszenia lub ucieczki w alkoholu. Jednak związek ten jest niezwykle niebezpieczny i może jeszcze bardziej pogorszyć chorobę. Poznaj kilka ważnych faktów o związku alkoholu i depresji.

Alkohol a depresja – niebezpieczne połączenie. 5 ważnych faktów

Fakt nr 1: Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia depresji

Alkohol może zakłócać działanie substancji chemicznych w mózgu regulujących nastrój, prowadząc do braku ich równowagi i zwiększając podatność na depresję. Oczywiście nie u wszystkich osób objawy depresji występują po spożyciu wysokoprocentowych trunków. Indywidualna reakcja na alkohol może być różna, na co wpływ mają również inne czynniki, takie jak genetyka, historia zdrowia psychicznego i używanie innych substancji.

Fakt nr 2: Picie alkoholu może maskować depresję

Warto mieć świadomość, że nadmierne spożycie alkoholu może zwiększać niepokój i zakłócać funkcjonowanie poznawcze, przez co radzenie sobie z depresją staje się jeszcze większym wyzwaniem. Alkohol może też maskować objawy depresji, zapewniając chwilową ulgę w chorobie. Jednak w dłuższej perspektywie pogarsza jej objawy i utrudnia powrót do zdrowia.

Fakt nr 3: Depresja wpływa na spożycie alkoholu

Zdarza się, że osoby cierpiące na depresję mogą traktować picie alkoholu jako sposób na radzenie sobie z negatywnymi objawami, takimi jak smutek, lęk i bezsenność. Wtedy picie przynosi im ulgę.

Depresja może również prowadzić do impulsywności i niskiej samooceny, które osoba chora będzie chciała „ukoić” poprzez picie. W ten sposób uzależniony wpada w błędne koło.

Fakt nr 4: Nieleczone depresja i alkoholizm mogą prowadzić do samobójstwa

Niekontrolowana depresja może prowadzić do samobójstwa z uwagi na długotrwałe objawy związane z poczuciem smutku i beznadziei. Natomiast ciągłe spożywanie alkoholu zakłóca uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, niezbędnych do regulacji nastroju. Może też prowadzić do poczucia winy, wstydu, izolacji społecznej i myśli samobójczych. Wówczas tylko leczenie alkoholizmu w specjalistycznej klinice, np. takiej jak Od-Nowa24h, odwykowej oraz terapia depresji pozwolą uniknąć najgorszych konsekwencji choroby.

Fakt nr 5: Alkohol i depresja – to trzeba leczyć

Ludzie często sięgają po alkohol, aby złagodzić stres lub znaleźć komfort emocjonalny, ale nadmierne spożycie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby zrozumieć, że spożycie alkoholu może negatywnie wpływać na równowagę chemiczną mózgu i wywoływać objawy depresji. Po początkowym uczuciu euforii i relaksu może nastąpić gwałtowny spadek nastroju, skutkujący uczuciem smutku i rozpaczy. W takich sytuacjach związek depresja a alkohol zaczyna mieć większe znaczenie. Ponadto alkoholizm może zaostrzyć istniejące problemy psychiczne, stając się czynnikiem ryzyka rozwoju chorób takich jak depresja oraz utrudnić powrót do zdrowia emocjonalnego.

Dlatego zarówno chorobę alkoholową, jak i depresję trzeba leczyć. Tylko profesjonalne podejście do tych zaburzeń jest w stanie przywrócić choremu odpowiedni komfort życia.

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ