Partner serwisu
09 września 2014

Badania Servier oraz Xention

Kategoria: Z życia branży

Firmy Servier oraz Xention rozpoczęły pierwsze badanie fazy II związane z leczeniem migotania przedsionków.

Badania Servier oraz Xention

W dniu 1 września 2014 roku biofarmaceutyczna firma XENTION LTD („Xention”), specjalizująca się w odkrywaniu i rozwoju leków modyfikujących kanały jonowe oraz opracowująca leki przeciwarytmiczne ogłosiła rozpoczęcie pierwszego z planowanych badań fazy II.

Pierwsze badanie fazy II ma na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa preparatu XEN‑D0103 u pacjentów z napadową postacią migotania przedsionków.  Badanie prowadzone jest pod nadzorem firmy Xention w Eastbourne General Hospital, zaś głównym badaczem jest dr Neil Sulke. 

Według projektu badanie przebiega z podwójnie ślepą próbą, randomizacją, kontrolą placebo oraz zamianą grup i obejmuje łącznie dwudziestu pacjentów z napadową postacią migotania przedsionków, którym wszczepiono również rozruszniki serca umożliwiające stałe monitorowanie skuteczności leku równolegle z rytmem pracy serca. 

Preparat XEN-D0103 jest silnym i wybiórczym blokerem kanału potasowego Kv1.5, odkrytym i opracowywanym przez firmę Xention, zaś stosowanie wysoce wybiórczego blokera Kv1.5 jest po raz pierwszy oceniane u pacjentów z migotaniem przedsionków.

W ramach umowy zawartej w 2013 roku firma Servier uzyskała prawa do komercjalizacji preparatu XEN-D0103 we wszystkich krajach świata z wyłączeniem USA oraz Japonii, gdzie wszelkie prawa zachowuje firma Xention.

– Z przyjemnością informujemy, że postępy prac w ramach spółki z firmą Servier są bardzo satysfakcjonujące i że ocena preparatu XEN-D0103 jest prowadzona w pierwszym z dwóch zaplanowanych badań poświęconych migotaniu przedsionków – zaznaczył Tim Brears, dyrektor generalny firmy Xention

– Mamy przyjemność ogłosić, że drugie badanie DIAGRAF-IKur, które nadzoruje firma Servier, jest aktualnie zatwierdzane przez właściwe organy i powinno rozpocząć się już wkrótce – dodała dr Isabelle Tupinon Mathieu, wiceprezes ds. badań i rozwoju oraz kierownik działu produktów innowacyjnych stosowanych w chorobach układu krążenia i metabolicznych w firmie Servier.

Niezależnie od programu związanego z Kv1.5 firma Xention prowadzi prace rozwojowe nad antagonistami Kir3.1/3.4 (IKACh), kolejnymi obiecującymi punktami uchwytu w leczeniu migotania przedsionków. Zarówno Kv1.5, jak i Kir3.1/3.4 (IKACh) występują wyłącznie w przedsionkach serca i stanowią obiecujące punkty uchwytu w rozwoju leków działających wybiórczo względem przedsionków, które mogłyby być wykorzystywane w leczeniu migotania przedsionków.

Źródło: Servier

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ