Partner serwisu
10 marca 2025

Trądzik różowaty – co to jest?

Kategoria: Kosmetyki

Twoja skóra często jest zaczerwieniona i widać na niej rozszerzone naczynka? Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Dowiedz się, czym jest trądzik różowaty i czy Twoje problemy skórne mogą mieć związek z tą przewlekłą dermatozą. Sprawdź, czy zalecenia odnośnie pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym dotyczą także Ciebie!

Trądzik różowaty – co to jest?

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (łac. rosacea) to przewlekła zapalna choroba dermatologiczna. Patogeneza tej dermatozy nie jest do końca wyjaśniona, wiadomo jednak, że zależy od różnych czynników. Wielu specjalistów uważa, że jest to choroba dziedziczna. Rozwój trądziku różowatego ma związek z obniżeniem naturalnej odporności immunologicznej, zaburzeniami naczyniowymi, udziałem oksydantów, promieniowaniem oraz czynnikami infekcyjnymi.

Objawy i przyczyny trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego są widoczne głównie na środkowej części twarzy, czyli na policzkach i nosie, a także na czole i brodzie. Do objawów, które mogą występować pojedynczo lub w połączeniu, należą: przemijające lub utrzymujące się zaczerwienienie skóry (rumień), teleangiektazje, czyli odznaczające się, małe naczynia krwionośne, uczucie dyskomfortu, pieczenie, mrowienie, a nawet ból.

W cięższych przypadkach trądziku różowatego mogą pojawić się objawy oczne, takie jak: suchość, powracające stany zapalne i widoczne małe naczynia krwionośne. Na skórze widoczne są wypryski, nieco podobne do trądziku, ponadto możliwe jest też przerost tkanki łącznej na nosie, który staje się czerwony i bulwiasty.

Jak już wspomniano, trądzik różowaty może mieć wiele przyczyn. Warto zwrócić uwagę, na to, że niektóre z nich to czynniki wyzwalające, których można uniknąć, aby ograniczyć częstotliwość zaostrzeń objawów. Wyzwalacze to zazwyczaj czynniki środowiskowe – najczęstsze z nich to: ekspozycja na promieniowanie słoneczne, stres emocjonalny, nagłe zmiany temperatury, picie alkoholu lub gorących napojów, pikantne potrawy, intensywne treningi i stosowanie drażniących produktów kosmetycznych. Te agresywne czynniki powoduje reakcję zapalną i nadmierne rozszerzenie i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do pojawienia się objawów na twarzy.

Czym trądzik różowaty różni się od trądziku pospolitego?

Oba rodzaje trądziku charakteryzują się zaczerwienieniem, czerwonymi grudkami i krostami na twarzy, ale trądzik pospolity wiąże się również obecnością zaskórników i może prowadzić do powstawania blizn i przebarwień pozapalnych. Obecność widocznych rozszerzonych naczyń krwionośnych jest typowa tylko dla trądziku różowatego.

Trądzik pospolity jest bardzo powszechny u nastolatków i może pojawić się na tułowiu i plecach, natomiast trądzik różowaty dotyczy tylko centralnej części twarzy, a podatność na tę chorobę wzrasta wraz z wiekiem.

Leczeniu trądziku różowatego

Po zdiagnozowaniu tej choroby dermatolodzy zazwyczaj sugerują połączenie miejscowych (stosowanych na skórę) i doustnych leków, możliwe są także różne zabiegi medyczne. Skuteczność w redukowaniu zaczerwienienia i łagodzeniu suchości, napięcia, mrowienia, dyskomfortu i bólu wykazują również dermokosmetyki.

Skóra z trądzikiem różowatym jest nadreaktywna, dlatego wymaga stosowania delikatnych, przyjaznych dla skóry kosmetyków, takich jak produkty oczyszczające bez tarcia i kosmetyki do pielęgnacji skóry o bardzo komfortowych konsystencjach. Konieczna jest także codzienna ochrona przeciwsłoneczna SPF50+. Dużym wsparciem w leczeniu trądziku różowatego są produkty z linii Sensibio AR+ marki Bioderma.

Chcesz dowiedzieć się więcej o trądziku różowatym? Wejdź na stronę: https://www.bioderma.pl/twoja-skora/skora-wrazliwa/skora-z-zaczerwienieniami-i-naczynkowa/jak-rozpoznac-tradzik-rozowaty

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ