Partner serwisu
23 września 2014

Przebadali nogi prawie 5 tys. Polaków

Kategoria: Z życia branży

Na przełomie marca i kwietnia tego roku IMAS International na zlecenie Polskiego Towarzystwa Flebologicznego przepytał 828 osób, sprawdzając ich wiedzę na temat żylaków. Badanie zrealizowano w ramach grantu naukowego firmy PPF Hasco-Lek S.A., która od dwóch lat prowadzi ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną Instytut Zdrowych Nóg.

Przebadali nogi prawie 5 tys. Polaków

– Od 2013 roku Instytut Zdrowych Nóg bezpłatnie wykonał badanie USG nóg prawie 5 tysiącom pacjentów. W ramach akcji uczyliśmy ich także, jak prawidłowo ćwiczyć, by niwelować skutki tej choroby i samodzielnie z nią walczyć. I wiemy już, że edukacja to podstawa w walce z tą chorobą. Raport IMAS tylko potwierdził fakty, które znamy z praktyki Instytutu – mówi Marzena Siemińska, dyrektor marketingu Hasco-Lek.

Pytani o dolegliwości potencjalnie związane z występowaniem niewydolności układu żylnego, respondenci na pierwszym miejscu wymieniali uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych, nasilające się po długim staniu i siedzeniu. Dolegliwości tego typu zgłosiło aż 62 procent z nich! Znacznie częściej przyznają się do tego kobiety – aż 70 procent z nich zgłasza uczucie ciężkości i zmęczenia w okolicach podudzi.

U 37 proc. ankietowanych wystąpiły bóle podudzi, nasilające się najczęściej podczas stania i siedzenia w szczególności w godzinach popołudniowych i wieczornych. Podobne obserwacje dotyczą obrzęków – co trzeci ankietowany (33 proc.) zgłaszał obrzęki w okolicy kostek lub obrzęki podudzi. Objawy te występują znacznie częściej u kobiet (40 proc.) niż u mężczyzn (24 proc.). Ich częstość występowania rośnie również wraz z wiekiem (w przedziale wiekowym 60-80 lat: 48 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn).

Aż 27 procent ankietowanych zgłosiło występowanie żylaków. Zgodnie z przewidywaniami występują one częściej u kobiet (32 proc.) niż u mężczyzn (19 proc.), a ich częstość występowania także istotnie wzrasta wraz z wiekiem badanej populacji – w grupie powyżej 60 roku życia obecne są aż u 44 proc. kobiet i 32 proc. mężczyzn. Pajączki żylne obserwuje na swoich kończynach 36 proc. badanej populacji, przebarwienia troficzne 16 proc., a owrzodzenie goleni aż 2 proc. badanych.

– Zastanawia fakt, że dwie trzecie pytanych przez IMAS respondentów twierdzi, że lekarz rodzinny nigdy nie pytał ich o żylaki, bóle czy też obrzęki kończyn – mówi Andrzej Smutkiewicz, farmakolog z Hasco-Lek. – Co gorsza, większość pytanych nie wie, jak zapobiegać i leczyć dolegliwości.

Jak wynika z badania IMAS, co czwarty uważa, że nie jest w ogóle poinformowany na temat zapobiegania, jak i leczenia tych dolegliwości, a łącznie ze słabo poinformowanymi stanowią oni niemal połowę badanych. Około 25 proc. badanych uważa się za średnio poinformowanych. Aż 7 na 10 Polaków uważa, że problem chorób żył powinien być nagłaśniany przez podawanie informacji w mediach.

Pełna treść raportu znajduje się na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Flebologicznego: http://ptf.org.pl/files/Raport_koncowy_HASCO.pdf

Źródło: Hasco-lek S.A.

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ