GSK w Chinach zapłaci 297 mln funtów grzywny
19 września firma GlaxoSmithKline plc ogłosiła, że ludowy sąd Changsha w chińskiej prowincji Hunan wydał orzeczenie, iż zgodnie z prawem chińskim, spółka GSK China Investment Co. Ltd (GSKCI) oferowała korzyści finansowe lub dobra materialne osobom niepełniącym stanowisk publicznych w celu uzyskania nienależnych korzyści handlowych i została uznana za winną nakłaniania do przyjęcia korzyści majątkowych w stosunku do osób niepełniących stanowisk publicznych.
Wyrok zapadł w następstwie postępowania poprzedzonego śledztwem, zainicjowanym przez chińskiego Ministra ds. Bezpieczeństwa Publicznego w czerwcu 2013 r. Na mocy zapadłego wyroku sądu, spółka GSKCI zapłaci grzywnę w wysokości 297 mln funtów brytyjskich (3 mld. RMB według kursu wymiany 10.0980) na rzecz władz Chin. Zapłata grzywny nastąpi z dostępnych zasobów gotówkowych. Koszty i opłaty związane z restrukturyzacją spółki zostaną uwzględnione w bieżących informacjach na temat GSK dotyczących trzeciego kwartału roku.
Niezgodne z prawem działania prowadzone przez GSKCI stanowią jasne naruszenie zasad i procedur zarządzania i zgodności GSK, i w pełni zaprzeczają wartościom i standardom, jakich oczekuje się od pracowników GSK. GSK opublikowała oświadczenie z przeprosinami wystosowane do władz i mieszkańców Chin na stronie Internetowej: www.gsk-china.com.
GSK prowadziła ścisłą współpracę z władzami oraz powzięła szeroko zakrojone działania naprawcze w odniesieniu do nieprawidłowości wykrytych w działalności GSKCI. Obejmują one zasadnicze zmiany w systemie wynagradzania pracowników sprzedaży (rozdział celów sprzedaży i wynagrodzenia), znaczną minimalizację i zmiany zasad angażowania pracowników służby zdrowia na potrzeby GSK oraz rozbudowanie procedur związanych z kontrolą i monitoringiem współpracy i realizacji płatności na rzecz podmiotów trzecich.
Jak powiedział Andrew Witty, dyrektor generalny GSK: – Zakończenie prowadzonego postępowania w stosunku do chińskiego oddziału naszej spółki jest istotne, jednakże dla GSK cała sprawa jest głęboko rozczarowująca. Stanowi ona dla nas i nadal stanowić będzie naukę na przyszłość. GSK jest obecna w Chinach od blisko stu lat, pozostajemy w pełni oddani ludziom i krajowi. Zamierzamy kontynuować działania związane ze zwiększaniem dostępu do innowacyjnych leków i szczepionek, które służą poprawie stanu zdrowia i samopoczucia. Zamierzamy też nadal prowadzić bezpośrednie inwestycje w Chinach, mające na celu wsparcie rządowych programów reformy służby zdrowia i długoterminowych planów rozwoju gospodarczego."
Adres strony, na której znajdują się pozostałe informacje dotyczące tej sprawy: http://www.gsk.com/en-gb/media/resource-centre/china-investigation
Źródło: GSK
Fot.: www.freeimages.com