Partner serwisu
07 października 2014

Eksperymentalna szczepionka lecznicza na raka

Kategoria: Ciekawostki

Firma Boehringer Ingelheim uzyskała wyłączne prawa w skali globalnej do udoskonalenia i komercjalizacji eksperymentalnej szczepionki leczniczej na raka CV9202 firmy CureVac. Szczepionka CV9202 powstała w oparciu o technologię mRNA (RNActive®) firmy CureVac. Immunoterapia nowotworów została uznana za „Przełom roku 2013” przez magazyn Science.

Eksperymentalna szczepionka lecznicza na raka

Firmy Boehringer Ingelheim i CureVac ogłosiły rozpoczęcie współpracy nad opracowaniem nowego leku przeciwko rakowi płuca. Nowa współpraca skupia się na produkcie CV9202 firmy CureVac, nowatorskiej eksperymentalnej szczepionce leczniczej opartej na mRNA, mającej zastosowanie w leczeniu raka płuc. Boehringer Ingelheim przeprowadzi badania kliniczne CV9202 z zastosowaniem co najmniej dwóch schematów leczenia raka płuc – w skojarzeniu z afatynibem u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z mutacją w genie EGFR (receptor naskórkowego czynnika wzrostu; ang. epidermal growth factor receptor) w zaawansowanym stadium lub z przerzutami, oraz w skojarzeniu z chemioradioterapią u chorych na nieoperacyjnego NDRP w III stadium. Z chwilą podpisania umowy firma CureVac otrzymuje 35 milionów euro. Ponadto firma Curevac może otrzymać nawet do 430 milionów euro po wykonaniu zadania oraz udziały w zyskach ze sprzedaży.

Technologia firmy CureVac oparta na mRNA reprezentuje nowatorskie podejście w leczeniu nowotworów. Po raz pierwszy mRNA można dostosować tak, aby mobilizowało układ odpornościowy pacjenta do walki z guzem poprzez specyficzną odpowiedź immunologiczną, uzyskiwaną dzięki szczepionce RNActive®. Immunoterapia nowotworów została uznana za „Przełom roku 2013” przez magazyn Science, renomowane czasopismo organizacji American Association for the Advancement of Science (AAAS). CV9202 to kombinacja cząsteczek mRNA kodujących sześć antygenów nadmiernie eksprymowanych w raku płuc, zaprojektowana tak, aby wywoływała odpowiedź immunologiczną przeciwko guzowi. W początkowych badaniach klinicznych przeprowadzonych przez CureVac szczepionka CV9202 oraz poprzedzająca ją szczepionka na raka RNActive® CV9201 wykazały kliniczne bezpieczeństwo i skuteczność w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko antygenom przeciwnowotworowym wszystkich rodzajów.

Źródło: informacja prasowa

Fot.: www.freeimages.com

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ