Już jest najnowszy numer "Przemysłu Farmaceutycznego". Sprawdź, o czym piszemy
Nowoczesny zakład farmaceutyczny to m.in. nowoczesne maszyny i urządznie, dlatego tematem przewodnim jest tym razem "zarządzanie parkiem maszynowym".
"Podczas realizaji inwestycji – zakupu nowego urządzenia lub modernizacji starego – istotna jest grubość portfela. Równie ważne jednak, o ile nie najwazniejsze, są: czas, jaki mamy na oddanie instalacji do użytku, istniejąca infrastruktura oraz zasoby ludzkie wspierające i kontrolujące poszczególne etapy projektu" – pisze w artykule otwierającym główny dział Norbert Błażejczyk z Gedeon Richter Polska (str. 32).
O ideologicznym dążeniu do stanu "zero awarii" poprzez walkę z firefightingiem, czyli rozwiązywanie problemów nie na zasadzie gaszenia pożaru, rozmawiamy z menedżerem ds. trechnicznych w poznańskiej fabryce GSK – Przemysławem Solochem (str. 38).
Przedstawiciele krajowych producentów leków mówią o plusach i minusach zakupu nowego urządzenia i modernizacji starszego. Co według nich bardziej się opłaca? "Systemy sterowania starzeją się co ok. 7 lat", "zawsze chodzi o kasę", "wiele firm gromadzi podzespoły", "części mechaniczne żyją dłużej", "rabat na nowe przy zwrocie starego", "kilkuletrnie urządzenia staja się pzrestarzałe" – to tyle niekótre cytaty z wypowiedzi specjalistów (str. 42).
Jak zostać członkiem Towarzystwa Przyjaciół Maszyn (TPM) pisze Grażyna Potwora z Leanpassion (str. 46).
O odpowiednim wyszczuplaniu procesów, np. blistrowania tebletek, w artykule "Fabryka na diecie" pisze Michał Furgoł z US Pharmacia (str. 50).
Na temat harmonogramowania produkcji, czyli o genach, mutantach, osobnikach i populacj, pisze Jerzy Żuk z Teva Operations Poland Sp. z o.o. (str. 54).
A oprócz tego wywiady, fotoreportaże, artykułe dotyczące jakości, opakowań, produktów roślinnych i materiały historyczne.
Zapraszamy do lektury.