Rozwój projektów innowacyjnych
Mimo malejącego udziału leków innowacyjnych, w Polsce można zaobserwować zainteresowanie projektami innowacyjnymi. Biotechnologia oraz działalność badawczo-rozwojowa znalazły się pośród sześciu priorytetowych sektorów w rządowej strategii wparcia na lata 2011-2020.
Dotacje dla projektów farmaceutycznych będą również dostępne w ramach nowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 oraz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Szczepionka na WZW B w tabletkach
Przykładem rozwojowej działalności innowacyjnej jest fakt, iż w kwietniu 2013 r. Centrum Badań DNA, jednostka Read-Gene, z grupy z sektora life science notowanej na New-Connect, otrzymała ochronę patentową dla projektu badawczego mającego na celu opracowanie szczepionki na WZW B w tabletkach opartej na transgenicznej sałacie. W skład konsorcjum pracującego nad technologią wchodzą również firma Medana Pharma, która jest oddziałem Polpharmy, Instytut Genetyki Roślin PAN (Polskiej Akademii Nauk) w Poznaniu, Instytut Biotechnologii i Antybiotyków w Warszawie oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.
Nowoczesne jednostki
W styczniu 2014 r. Ośrodek Radioizotopów (Polatom) Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) zainaugurował w Otwocku koło Warszawy najnowocześniejszą jednostkę do prowadzenia badań przedklinicznych nowych radioizotopów, a wartość inwestycji wyniosła 2,5 mln zł. Ponadto, w Warszawie powstaje Centrum Badań Przedklinicznych w ramach projektu badawczego realizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. W Centrum mają być między innymi rozwijane nowe metody terapeutyczne.
Jednocześnie biotechnologiczna firma Selvita planuje otwarcie nowego laboratorium, w którym ma być zatrudnionych około 100 osób. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2016-2017.
Fot.: www.freeimages.com