Wzrost na rynku farmaceutycznym
Rok 2014 jest czasem stabilizacji po wprowadzeniu w styczniu 2012 roku nowej ustawy refundacyjnej. Wartość rynku farmaceutycznego w 2014 wyniosła ok. 28,5 mld zł, czyli o 2,7% więcej niż w roku ubiegłym. Czy oznacza to, że po zapaści rynek wkroczył na ścieżkę wzrostu?

Taki wniosek jest uzasadniony, choć trzeba wziąć pod uwagę, że 2 lata temu wartość sprzedaży w porównaniu do roku 2011 spadła o 5,7%, a zatem wzrosty w latach 2013 i 2014 są liczone od niższej niż kiedyś „bazy”. Mimo to wynik dla bieżącego roku jest o 1,3% lepszy od wyniku rekordowego dotychczas roku 2011.
Wartość sprzedaży leków
Analiza sprzedaży w poszczególnych segmentach obrazuje rozmiary wzrostu wartości sprzedaży w określonych latach. Największe wzrosty odnotowano w segmencie sprzedaży leków refundowanych (3,2%, rok do roku) oraz odręcznej, czyli leków OTC, suplementów diety i innych produktów bez recepty (2,5%). Z kolei najsłabszą dynamiką (porównując lata 2014 i 2013) charakteryzuje się segment leków pełnopłatnych (1,7%). Struktura sprzedaży leków pozostaje niemal taka sama od lat. Dominują w niej kategorie: układ pokarmowy i metabolizm, układ sercowo-naczyniowy, OUN oraz układ oddechowy.
Najczęściej kupujemy leki przeciw przeziębieniom, a następnie dermokosmetyki, które są najszybciej rosnąca wartościowo kategorią w ostatnich latach.
Udział sprzedaży w obrocie aptecznym
W inny nieco sposób dynamikę zmian rynkowych obrazuje analiza udziału leków refundowanych i sprzedaży odręcznej w obrocie aptecznym. Od stycznia 2012 roku sprzedaż odręczna stanowiła większą część obrotu aptek niż leki refundowane. Jest to spowodowane zarówno spadkiem konsumpcji i cen leków refundowanych oraz wzrostem cen produktów sprzedawanych bez recepty. Trend przewagi wartości sprzedaży produktów OTC nad lekami refundowanymi wydaje się być trwały.
Fot.: www.freeimages.com