Partner serwisu
14 maja 2015

Jakie są style zdrowia Polek i Polaków? Sprawdź

Kategoria: Ciekawostki

Po wprowadzeniu w 2013 r. nowej definicji – tzw. stylów zdrowia rozumianych jako strategie dbania o właśnie samopoczucie, obejmujące wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO (fizyczny, psychiczny i społeczny), firma USP Zdrowie ogłosiła wyniki najnowszego badania poświęconego postawom Polek i Polaków wobec zdrowia.

Jakie są style zdrowia Polek i Polaków? Sprawdź

 

Raport „USP Zdrowie - Style Zdrowia Polek i Polaków”  stanowi kontynuację działań USP Zdrowie skupionych wokół produktów, projektów i rozwiązań, pozwalających jak najlepiej dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Wyniki badania opublikowane w najnowszym raporcie nie tylko pokazują różnice w postawach zdrowotnych kobiet i mężczyzn, lecz także wyłaniają specyficzną rolę społeczną – tzw. Rodzinnego Ambasadora Zdrowia.

 

Zgodnie z wynikiem badania, Rodzinny Ambasador Zdrowia to osoba częściej i głębiej interesująca się zagadnieniami związanymi ze zdrowiem, do której w razie choroby lub po porady zdrowotne zwraca się jej najbliższe otoczenie. Dla 74% Polek i Polaków taką osobą w rodzinie jest kobieta (najczęściej mama, żona lub partnerka). Jednocześnie tylko 13% kobiet postrzega swoich partnerów jako Rodzinnych Ambasadorów Zdrowia.

 

„W codziennej praktyce często spotykamy się z osobami, które wykazują duże zainteresowanie problemami zdrowia i zdrowego stylu życia. Takie osoby rzeczywiście częściej i w bardziej pozytywny sposób współpracują z zespołem lekarskim. Jak wskazują wyniki badania, spośród Rodzinnych Ambasadorów Zdrowia aż 91% kobiet i 89% mężczyzn przestrzega zaleceń lekarza, a 59% kobiet i 43% mężczyzn regularnie wykonuje badania” – komentuje dr n. med. Piotr Gryglas.

 

Podejście Polek i Polaków do zdrowia

Jak wskazuje raport: „Definicja zdrowia różni się między kobietami i mężczyznami. Kobiety silniej wiążą je z wymiarem fizycznym. Dużo częściej niż u mężczyzn wskazują one jako oznakę zdrowia brak przewlekłych chorób. Mężczyźni natomiast w większym stopniu wiążą zdrowie z jego wymiarem psychicznym i dobrym samopoczuciem”. Najczęściej występujący styl zdrowia, zarówno wśród kobiet (26%), jak i mężczyzn (24%) to Poprawni Optymiści. Jednocześnie najbardziej charakterystyczne rysy tego stylu zdrowia reprezentuje więcej Polek niż Polaków – to kobiety badają się bardziej regularnie (59% vs 43%), jedzą owoce i warzywa kilka razy dziennie (51% vs 32%) czy poszukują informacji zdrowotnych (39% vs 26%). Kobiety silnie reprezentują także styl zdrowia Zmęczonych Herosów (19%), dwukrotnie częściej niż mężczyźni żywiąc przekonanie, że mogłyby lepiej dbać o siebie, ale nie mają na to czasu. 12% kobiet to przedstawicielki Niepocieszonych Podjadaczek, przy czym charakterystyczny jest dla nich brak satysfakcji z relacji z otoczeniem (16% czuje się samotna, a 26% deklaruje, że nie ma na kim polegać). Najmniej kobiet znajduje się w segmentach Towarzyskich Hedonistów (4%), Zdesperowanych Buntowników (6%), Świadomych Indywidualistów (10%) oraz Pogodnych Mędrów (10%). Jedynie co siódma Polka reprezentuje styl zdrowia Pozornych Twardzielek, podczas gdy jest on drugim najbardziej rozpowszechnionym stylem zdrowia mężczyzn (19% Polaków to Pozorni Twardziele).

W badaniu USP Zdrowie – „Style Zdrowia Polek i Polaków” wzięła udział ogólnopolska próba ponad 2000 osób w wieku od 16 do 80 lat, reprezentatywna pod względem płci, wieku, regionu oraz wielkości miejsca zamieszkania.

Firma USP Zdrowie prowadzi także stronę www.stylezdrowia.pl, na której można wykonać test i sprawdzić swój indywidualny Styl Zdrowia oraz skorzystać z wielu przydatnych dla zdrowia porad.

 

Źródło: informacja prasowa

Fot. www.photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ