Partner serwisu
11 czerwca 2015

Kolejny etap rekrutacji w ADAMED SmartUP

Kategoria: Ciekawostki

Program powołany do życia przez Fundację Grupy Adamed w październiku ub. roku gromadzi najzdolniejszą młodzież w kraju. 

Kolejny etap rekrutacji w ADAMED SmartUP

Młodzi i utalentowani w dziedzinie nauk ścisłych ludzie są bardzo ważni dla budowania innowacyjnej, polskiej gospodarki. To właśnie oni w dorosłym życiu będą prowadzić projekty badawcze, dokonywać przełomowych odkryć, rozwijać polskie przedsiębiorstwa i promować nasz kraj za granicą. Potrzeba ich wsparcia już na etapie liceum czy gimnazjum, możliwość udostępnienia doskonale wyposażonych laboratoriów do zdobycia doświadczenia oraz chęć zainspirowania do dalszego rozwoju naukowego – to właśnie stanowiło impuls do powołania przez Fundację Grupy Adamed programu ADAMED SmartUP.

Od pasji do nauki

Program znajduje się dziś na zaawansowanym etapie: za uczestnikami interaktywna gra ARG oparta na mechanizmie alternatywnej rzeczywistości oraz internetowy test naukowy. W grze rekrutacyjnej wzięło udział ponad 1200 użytkowników, z których najlepsze 510 osób zakwalifikowało się do dalszego etapu rekrutacji. Gra została przygotowana na wysokim poziomie merytorycznym, wykraczającym nie tylko poza wiedzę szkolną, ale również wymagającym umiejętności kojarzenia faktów, analizy informacji i sprytu. W ten sposób możliwe było  sprawdzenie wiedzy teoretycznej w praktyce.

Spośród osób, które najlepiej poradziły sobie z naukowymi zagadkami i pytaniami z wiedzy, 176 uczestników z najwyższymi wynikami zostało poproszonych o przesłanie aplikacji – CV, kopii świadectwa, listu motywacyjnego oraz opinii nauczyciela. W oparciu o analizę tych dokumentów wybrano 75 kandydatów, których zaproszono na spotkania rekrutacyjne. Rozmowy, które odbyły się w maju br., pozwoliły na wyłonienie 50 uczestników zakwalifikowanych do udziału w obozie naukowym.

Uczestnicy programu ADAMED SmartUP

Do udziału w spotkaniach rekrutacyjnych zaproszono wybitnych uczniów w wieku 15-19 lat, uczestników projektów badawczych, obozów naukowych i stałych bywalców seminariów naukowych. Kandydaci na obóz na co dzień biegle posługują się sprzętem laboratoryjnym, a chromatograf gazowy, spektrofotometr, programowanie w C++, techniki elektroforezy i PCR nie stanowią dla nich tajemnic. Są laureatami krajowych i międzynarodowych olimpiad i konkursów w takich dziedzinach jak biologia, chemia, matematyka, fizyka, informatyka, astronomia. W wolnym czasie angażują się w działalność kół naukowych, zajmują się robotyką, łaciną, Linuxem, programują mikrokontrolery, zgłębiają bezpieczeństwo informatyczne, kryptografię czy algorytmikę, a nawet eksperymentują z fizyką doświadczalną. Najlepsi uczestnicy rozmów wyjadą na obóz naukowy, który umożliwi im dalsze rozwijanie swoich pasji. 

Obóz naukowy to jednak nie koniec. Najlepsi zostaną objęci 10-miesięcznym programem mentorskim, przygotowującym do dalszej kariery naukowej. Przy współpracy konsultantów edukacyjnych, młodzi naukowcy otrzymają pełen pakiet wsparcia – od pomocy w opracowywaniu aplikacji na studia, przez inspirujące zajęcia na uczelniach, aż po wsparcie motywacyjne. Ten proces pozwoli też na identyfikację laureatów pierwszej edycji ADAMED SmartUP, którzy otrzymają stypendium, dopasowane do indywidualnych potrzeb. 

Źródło i fot.: Adamed

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ