Polpharma wspiera środowisko studenckie
W siedzibie Polpharmy w Starogardzie Gdańskim w dniach 17-18 lipca odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W spotkaniu oprócz studentów medycyny z Polski wzięli udział przyszli lekarze z Białorusi i Mołdawii, a także znakomici profesorowie i uznane autorytety w dziedzinie nauk medycznych.

Konferencja była okazją do wysłuchania wykładów eksperckich, kontaktu uzdolnionej młodzieży z osobistościami świata nauki, a także szansą zaprezentowania przez młodych uczonych własnego dorobku naukowego.
Wizyty w Starogardzie studentów medycyny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) mają długą tradycję. Od ponad trzydziestu lat w Szpitalu Kociewskiego Centrum Zdrowia odbywają się praktyki studentów WUM i obozy naukowe. Tegoroczny obóz trwa od 5 do 26 lipca. Młodzi adepci medycyny mają możliwość, oczywiście pod okiem doświadczonych kolegów, diagnozowania pacjentów przebywających w starogardzkim szpitalu. Polpharma jest partnerem obozów naukowych oraz współorganizatorem towarzyszącej im konferencji.
- Osobiście, jako rektor bardzo doceniam taką pomoc. Środowisko akademickie cieszy fakt, że Polpharma chce pomagać studentom, stwarzać im warunki do pobytu na takim obozie naukowym, dawać możliwości prezentacji swoich osiągnięć na forum publicznym oraz prowadzenia dyskusji naukowych w gronie profesjonalistów – podkreśla prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Zdaniem prof. Kazimierza Wardyna z WUM zarówno obozy w Starogardzie Gdańskim, jak i konferencje naukowe mają istotny wkład w rozwijanie młodzieży i zachęcanie młodych ludzi do prac badawczych. – Taka współpraca z biznesem przynosi więc ogromne korzyści – uważa prof. Wardyn.
To niejedyny projekt realizowany przez Polpharmę we współpracy ze środowiskiem studenckim. Już 8 lat Polpharma wspólnie z organizacjami studenckimi realizuje autorski program edukacyjny Pharma Wiedzy skierowany do studentów medycyny i farmacji. Jego celem jest wzbogacenie programu kształcenia na uczelniach o dodatkowe aspekty, przydatne w przyszłej pracy lekarza lub farmaceuty.
– W ramach programu odbyły się już 24 konferencje, w których wzięło udział ponad 2500 studentów ze wszystkich uczelni medycznych w Polsce. – informuje Magdalena Rzeszotalska, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR w Polpharmie.
Stałym punktem Pharmy Wiedzy dla studentów medycyny są m.in. warsztaty dotyczące komunikacji lekarza z pacjentem w celu zwiększenia przestrzegania zaleceń terapeutycznych.
– Niestosowanie się przez pacjentów do wskazówek lekarza ma istotny wpływ na skuteczność leczenia, dlatego podkreślamy wagę edukacji na ten temat już na etapie studiów – wskazuje Rzeszotalska. – Wierzymy, że nasze działania będą miały wpływ na poprawę jakości terapii. W tym też celu Naukowa Fundacja Polpharmy wydała podręcznik dla lekarzy i studentów kierunków medycznych pt. „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Od przyczyn do praktycznych rozwiązań”– dodaje.
Źródło i fot.: Polpharma