Partner serwisu
29 września 2015

Trzecia Młodość Twojego Serca - XIII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”

Kategoria: Z życia branży

„Trzecia Młodość Twojego Serca” to hasło, w myśl którego uwaga organizatorów koncentruje się na chorobach układu krążenia, których prawdopodobieństwo występowania wzrasta u osób po 60. roku życia. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier już po raz trzynasty wyrusza w podróż po Polsce, oferując bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego. Wsparcia merytorycznego akcji udzieliły: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia oraz Polskie Towarzystwo Gerontologiczne a także Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ambasadorką tegorocznej edycji jest aktorka, Pani Maria Pakulnis.

Trzecia Młodość Twojego Serca - XIII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”


TRZECIA MŁODOŚĆ TWOJEGO SERCA
Konsekwentnie od 2003 roku realizowana jest kampania, której celem jest podnoszenie świadomości Polaków w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i zagrożeń z nim związanych. Tegoroczna edycja w sposób szczególny dedykowana jest profilaktyce chorób układu krążenia u osób po 60. roku życia. Organizatorzy pragną zwrócić szczególną uwagę na ryzyko udaru u pacjentów zarówno ze zdiagnozowanym, jak też niewłaściwie kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Udar mózgu jest bowiem trzecią pod względem częstości występowania, po chorobie niedokrwiennej serca i nowotworach, przyczyną zgonów na świecie.

 

Jak wskazują badania, niemal 85% wszystkich udarów ma charakter niedokrwienny, a głównym czynnikiem ryzyka ich wystąpienia jest właśnie nadciśnienie tętnicze. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ wraz z wiekiem dochodzi do funkcjonalnych zmian w naczyniach krwionośnych, w wyniku których stają się dłuższe, sztywniejsze, grubsze i bardziej kręte. W konsekwencji, jak wskazują badania, ponad 60% populacji w wieku powyżej 60. roku życia charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Wraz z wiekiem pacjenta udary wynikające z nieleczonego bądź źle kontrolowanego ciśnienia skurczowego zwiększają prawdopodobieństwo występowania tragicznych w skutkach konsekwencji.

 

„Niebezpieczeństwo nadciśnienia tętniczego, jako główny czynnik ryzyka, związane jest z groźbą występowania udarów mózgu, będących trzecią w kolejności przyczyną zgonów na świecie” - podkreśla dr n. med. Agata Kusz-Rynkun, lekarz geriatra w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym  im. Witolda Orłowskiego w Warszawie.  „Zmiana stylu życia jest warunkiem koniecznym do prawidłowego leczenia nadciśnienia tętniczego, dlatego już dziś warto pomyśleć o wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, wyeliminowaniu używek i zwiększeniu aktywności fizycznej. Ze względu na współwystępowanie schorzeń u pacjentów po 60. roku życia, należy obok profilaktyki kierować się zasadami zintegrowanej opieki zdrowotnej, opartej o założenia holistycznej perspektywy zdrowia człowieka, w tym wdrażanie metod optymalizacji leczenia.”


Wśród większości społeczeństw krajów rozwiniętych, głównie ze względu na stabilną sytuację gospodarczą, obserwowany jest trend demograficzny wydłużania się średniej długości życia mieszkańców. W konsekwencji zmienia się kształt krzywej demograficznej, a w społeczeństwie przybywa odsetek ludzi dorosłych oraz starszych. Rozwój cywilizacyjny sprawił, że zmianie uległo wiele stereotypów dotyczących osób po 60. roku życia. Obserwuje się, że są to coraz częściej ludzie ceniący sobie niezależność, aktywni fizycznie, czynnie uczestniczący w życiu społecznym i kulturalnym, śledzący i wykorzystujący nowe technologie w codziennym życiu.

 

„W trosce o podnoszenie jakości życia w zdrowiu, tegoroczną akcję kierujemy właśnie do osób po 60. roku życia” - wskazuje Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. Komunikacji Servier Polska. „Pragniemy przypomnieć osobom po 60. roku życia o konieczności profilaktyki chorób układu krążenia. Chcemy, aby zadbali o własne zdrowie, świadomie wpływając na długość i jakość swojego życia. Wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz promowania profilaktyki, w tym organizacji akcji profilaktyczno-edukacyjnych, wskazuje na skoncentrowanie szczególnej uwagi na aspekty monitorowania ciśnienia tętniczego krwi u osób po 60. roku życia. Nadciśnienie tętnicze, często ignorowane przez pacjentów, jest przyczyną wielu poważnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.”


ZDROWIE, NAUKA i ROZRYWKA
W tym roku mieszkańcy 9 polskich miast będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań obejmujących: pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu całkowitego oraz pomiar masy ciała (wskaźnik BMI). W uzasadnionych przypadkach zapewniona zostanie również możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz poszerzonej specjalistycznej diagnostyki (EKG serca, ECHO serca).
W trasie Mobilnej Kardiologicznej Poradni Servier badaniom towarzyszyć będą działania edukacyjne na rzecz upowszechniania szeroko rozumianej profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, prowadzone w specjalnym Namiocie Edukacyjnym. Działania edukacyjne będą podzielone na cztery strefy. Strefa wiedzy to przestrzeń pozwalająca Uczestnikom poszerzyć wiedzę na temat chorób układu krążenia po 60. roku życia. W Strefie ruchu wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w treningu przygotowanym specjalnie pod kątem propagowania znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia osób po 60. roku życia. Strefa multimedialna przybliży Uczestnikom możliwości i sposoby samodzielnego czerpania wiedzy na temat profilaktyki chorób układu krążenia przy wykorzystaniu nowych technologii (portale tematyczne, media społecznościowe). Strefa konkursowa to interaktywna przestrzeń edukacji poprzez gry i zabawę, gdzie wykorzystując konkursy i quizy osoby odwiedzające Namiot Edukacyjny będą budować swoją świadomość profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.


AMBASADORKA AKCJI
Ambasadorką tegorocznej edycji akcji „Servier dla Serca” jest Pani Maria Pakulnis – znana aktorka teatralna i filmowa, ceniona za liczne dokonania artystyczne i nieustająco wzbudzająca ogromną sympatię wśród widzów. Swoim wsparciem, Ambasadorka pomoże w aktywnej promocji na rzecz profilaktyki chorób układu krążenia u osób po 60. roku życia.  „Jako aktorka od lat staram się dbać o formę, świadomie czyniąc z aktywności fizycznej uzupełnionej zdrowym żywieniem sposób na dobre samopoczucie i czerpanie prawdziwej radości z życia” - deklaruje Pani Maria Pakulnis, Ambasadorka XIII edycji akcji Servier dla Serca.

 

STRONA INTERNETOWA I FACEBOOK
www.dbajoserce.pl
Wszystkich zainteresowanych profilaktyką chorób układu krążenia, zapraszamy na dedykowaną akcji stronę internetową, dostępną pod adresem www.dbajoserce.pl, gdzie  znajdują się materiały o charakterze edukacyjnym, poświęcone schorzeniom kardiologicznym, najnowsze doniesienia naukowe, ćwiczenia, przepisy, porady jak dbać o serce.

Odwiedzając profil kampanii w serwisie Facebook (www.facebook.com/dbajoserce), można dołączyć do internetowej społeczności, która skupia się wokół tematyki chorób układu krążenia. Aktywne uczestnictwo w serwisie gwarantuje szansę nawiązania wartościowych kontaktów oraz wymiany informacji, opinii i doświadczeń pomiędzy Użytkownikami.

 

Źródło, fot. informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ