Partner serwisu
01 lutego 2016

Odkrywaj polskie wynalazki. Polpharma partnerem konkursu

Kategoria: Ciekawostki

Ruszyła III edycja konkursu „Eureka! DGP – Odkrywamy polskie wynalazki”, którego partnerem jest Polpharma. Do udziału zaproszono polskie uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN.

Odkrywaj polskie wynalazki. Polpharma partnerem konkursu

Przez najbliższe miesiące w piątkowych wydaniach Dziennika Gazety Prawnej będą prezentowane wynalazki nominowane do nagrody głównej, wybrane spośród 47 nadesłanych przez 15 uczelni oraz 35 zgłoszonych przez 23 instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec czerwca. Nagrodą jest 30 tys. zł dla zespołu, który pracował nad zwycięskim wynalazkiem, ufundowane przez Mecenasa Polskiej Nauki – firmę Polpharma oraz kampania promocyjna o wartości 50 tys. zł w mediach INFOR BIZNES (wydawcy Dziennika Gazety Prawnej).

– Współpracując na co dzień z młodymi naukowcami, z podziwem patrzę na ich otwartość, determinację i pasję. Mamy w Polsce bardzo wielu utalentowanych ludzi, którym trzeba stworzyć warunki, by jak najlepiej wykorzystali swój potencjał. Od ponad 80 lat staramy się to robić w Polpharmie. Zależy nam na tym, aby polscy naukowcy byli motorem rozwoju naszego kraju i nie musieli szukać perspektyw na emigracji. Konkurs Dziennika Gazety Prawnej pomaga odkryć najciekawsze wynalazki powstające na polskich uczelniach. To znakomite, nowatorskie pomysły, którym warto dać szansę – mówi Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy.

W I edycji konkursu „Eureka! DGP – Odkrywamy polskie wynalazki” zwyciężył zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrodę przyznano za „Testy diagnostyczne do identyfikacji szczepów bakteryjnych oraz sposoby ich wytwarzania". Wynalazek pozwala znacznie szybciej dobrać pacjentowi odpowiedni antybiotyk, co przy zakażeniach bakteryjnych ma kluczowe znaczenie. W II edycji pierwszą nagrodę otrzymał zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego za wynalazek pod nazwą „Sposób detekcji bakterii i grzybów metodą nested”, który umożliwia szybką i tanią diagnostykę sepsy.

Źródło: Polpharma

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ