Partner serwisu
23 maja 2016

Po co koncernom farmaceutycznym aplikacje dla pacjentów?

Kategoria: Ciekawostki

Na światowym rynku działa co najmniej kilkadziesiąt tysięcy aplikacji, które mają wspierać pacjentów w procesie leczenia oraz dbać o prawidłowy stan zdrowia. Szacuje się, że już niemal co druga aplikacja tego typu na świecie wspierana jest przez firmy farmaceutyczne.

Po co koncernom farmaceutycznym aplikacje dla pacjentów?

Ponad dwie trzecie wszystkich aplikacji farmaceutycznych związanych jest z prowadzeniem aktywnego i zdrowego stylu życia, a co czwarta dotyczy terapii przewlekłej choroby lub schorzenia – wynika z ubiegłorocznego raportu IMS Institute for Healthcare Informatics.

Aplikacje powiązane z procesem leczenia, w tym z przyjmowaniem leków, coraz częściej tworzą firmy farmaceutyczne.

- Oczywistą rolą firm branży farmaceutycznej jest prowadzenie badań, opracowywanie nowych leków i ich produkcja. Producenci dbają także o to, aby leki przyjmowane były odpowiedzialnie i prawidłowo, tak aby pacjenci mogli w pełni korzystać z ich skuteczności. Z tego powodu tworzą wspierające pacjentów aplikacje mobilne – zauważa Jarosław Sosiński z White Paper Agency, agencji wyspecjalizowanej w prowadzaniu komunikacji podmiotów z branży farmaceutycznej. - Własne aplikacje – powiązane albo bezpośrednio z lekami albo z terapią danego schorzenia - mają na swoim koncie zarówno globalni liderzy rynku, tacy jak AstraZeneca, Bayer, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, Merck, Novartis, Pfizer, Roche czy Sanofi-Aventis, jak i polscy czołowi producenci farmaceutyczni jak Aflofarm czy Polpharma.

Według danych firmy analitycznej Statista w ubiegłym roku wśród 10 najpopularniejszych w Europie aplikacji farmaceutycznych na czołowych miejscach znalazły się te sygnowane przez duże koncerny. Są to przede wszystkim aplikacje dla diabetyków, cukrzyków, alergików oraz osób stale przyjmujących dane leki.

Sanofi-Aventis jako pierwsza przetarła szlaki dla innych koncernów, tworząc już kilka lat temu aplikację GoMeals, do tej pory stale rozwijaną. Aplikacja opracowana została z myślą o osobach chorych na cukrzycę. W prosty sposób określa wartości odżywcze spożywanych posiłków, a także zlicza i monitoruje dzienne dawki dostarczanych organizmowi produktów.

Z kolei Bayer stoi za najpopularniejszą w Europie aplikacją dla alergików Clarityn’s UK pollen forecast, stworzoną na potrzeby brytyjskiego rynku. W Polsce analogiczna aplikacja funkcjonuje pod nazwą Prognoza pylenia. Aplikacja – wprost powiązana z lekiem antyalergicznym Clarityn (w Polsce znanym jako Claritine) – prezentuje prognozę pogody i pylenia na danym obszarze, alarmuje o wysokim poziomie danych pyłków oraz zawiera porady, jak radzić sobie z alergiami.

Na niemiecki rynku popularnością cieszy się Pill Reminder – Denk an mich, aplikacja kontrolująca przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, za którą również stoi Sanofi-Aventis. Oprócz oczywistej funkcji przypominania o przyjęciu tabletki czy rozpoczęcia nowego opakowania, aplikacja służy do monitorowania prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego.

W Polsce też można znaleźć przykłady udanych realizacji. Aflofarm z sukcesem wprowadził na rynek aplikację Desmoxan ułatwiającą rzucenie palenia, a Polpharma aplikację Odetchnij spokojnie dla osób cierpiących na astmę i alergie.

- W 2014 r. analitycy research2guidance wskazywali, że każda z wielu firm technologicznych działających w obszarze mHealth wypuszcza średnio 1-2 aplikacje farmaceutyczne miesięcznie. Tymczasem w 2014 r. na jeden duży koncern farmaceutyczny przypadało średnio jedynie po 60 dostępnych do pobrania aplikacji. Wniosek był taki, że firmy farmaceutyczne pozostają w tyle za nowymi podmiotami z szybko rozwijającej się branży mHealth (czyli ochrony zdrowia z wykorzystaniem urządzeń mobilnych). Przez ostatnie dwa-trzy lata wiele koncernów wzięło sobie te uwagi do serca i nadrobiło zaległości – podsumowuje Jarosław Sosiński z White Paper Agency.

Źródło i rys: informacja prasowa White Paper Agency

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ