Pierwszy publiczny program szczepień przeciwko gorączce denga na obszarze Ameryk
Jest on skierowany do szerokiej grupy wiekowej osób z najwyższym ryzykiem zachorowania, zgodnie z najnowszym stanowiskiem WHO.

Firma Sanofi i jej globalny dział szczepionek Sanofi Pasteur ogłosiły w połowie sierpnia, że do stanu Parana dostarczono 500 000 dawek preparatu Dengvaxia® do wykorzystania w ramach prowadzonego na dużą skalę publicznego programu szczepień przeciwko gorączce denga, który rozpoczął się w trzydziestu najbardziej endemicznych municypiach tego stanu.
W liczącym 10 milionów mieszkańców stanie Parana zanotowano w ostatnich latach gwałtowny, 3-krotny wzrost częstości zachorowań na gorączkę denga, a także liczby zgonów wywołanych tą chorobą. W zeszłym roku zgłoszono 55 000 przypadków, które kosztowały ten stan około 330 milionów reali brazylijskich (ok. 91 milionów euro) wydanych na ochronę zdrowia w związku z gorączką denga.
Dla celów publicznego programu szczepień wykorzystaliśmy nasze obszerne dane z nadzoru nad gorączką denga, aby mieć pewność, że program będzie skierowany do osób najbardziej narażonych na zachorowanie. W ciągu trzech tygodni zaszczepimy wszystkie osoby w wieku 15-27 lat w 28 municypiach oraz osoby w wieku 9-44 lata w dwóch municypiach, w których zagrożenie gorączką denga jest najwyższe na terenie naszego stanu – powiedział Michele Caputo Neto, sekretarz ds. zdrowia stanu Parana.
Stan Parana ma duże osiągnięcia, jeśli chodzi o wyszczepialność w ogóle, a skuteczne wprowadzenie tej strategii szczepień przeciwko gorączce denga może zapewnić 74-procentowy spadek obciążenia chorobą w municypiach mocno dotkniętych tym problemem na przestrzeni 5 lat, zgodnie z wynikami badania oceniającego wpływ szczepionki przeciwko gorączce denga, opublikowanymi w czasopiśmie Brazilian Journal of Health Economics[1] – zauważył sekretarz Neto.
Dr Stephen J. Thomas, lekarz i badacz WRAIR (Walter Reed Army Institute of Research) w Silver Spring w stanie Maryland oraz międzynarodowy ekspert do spraw gorączki denga, tak skomentował rozpoczęcie publicznego programu szczepień w stanie Parana: – Gorączka denga pozostaje jedną z najważniejszych na świecie chorób przenoszonych przez komary, która jest przyczyną wielu cierpień oraz generuje znaczne koszty. Strategiczne wdrożenie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko gorączce denga to najlepsza droga do zmniejszenia zagrożenia tą chorobą, zwłaszcza w państwach wysoce endemicznych, takich jak Brazylia.
Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Dengvaxia zostały udokumentowane w dużym programie badań klinicznych obejmującym ponad 40 000 osób uczestniczących w badaniach prowadzonych w 15 krajach na całym świecie, w tym w Brazylii, która brała udział w fazie II i III programu badań klinicznych nad tą szczepionką. Bezpieczeństwo, skuteczność i wartość dla zdrowia publicznego szczepionki przeciwko gorączce denga otrzymały niezależną pozytywną opinię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w dokumencie prezentującym stanowisko WHO na temat szczepionki Dengvaxia, opublikowanym 29 lipca 2016 r.[2], co jest zgodne z wcześniejszym zaleceniem dotyczącym stosowania tej szczepionki przeciwko gorączce denga wydanym przez Strategiczny Zespół Doradczy Ekspertów ds. Szczepień WHO w kwietniu zeszłego roku.
Guillaume Leroy z firmy Sanofi Pasteur dodał: Wprowadzenie szczepionki przeciwko gorączce denga, w pierwszej kolejności w krajach endemicznych, takich jak Brazylia, zawsze było priorytetem firmy Sanofi Pasteur, ponieważ to tam szczepionka może mieć największy wpływ na globalne zmniejszenie zagrożenia tą chorobą. Co więcej, skuteczne wprowadzenie szczepionki Dengvaxia w prowadzonym na dużą skalę publicznym programie szczepień w stanie Parana posłuży za wzór profilaktyki zakażeń gorączką denga w innych częściach tego kraju i na całym świecie.
Zlokalizowany we Francji zakład wytwarzający szczepionkę ma wystarczające moce produkcyjne, by firma Sanofi Pasteur w dalszym ciągu była w stanie sprostać zapotrzebowaniu na dostawy zgłaszanemu przez wszystkie, zarówno publiczne, jak i prywatne ośrodki na terenie Brazylii, a także przez inne państwa.
Źródło: Sanofi
Fot. freeimages.om