Partner serwisu
07 listopada 2016

Wiedza z Dalekiego Wschodu

Kategoria: Kosmetyki

Trudno dziś mówić o jednolitych źródłach współczesnych trendów, trudno też jednoznacznie określić, co jest nowością, a co tylko modyfikacją czy wręcz ponowną prezentacją zjawisk znanych od lat, a po prostu zapomnianych. Wszystko to dotyczy, rzecz jasna, również rynku kosmetyków i usług kosmetycznych.

Wiedza z Dalekiego Wschodu

Europejczycy fascynują się Dalekim Wschodem od wieków. Praktycznie we wszystkich dziedzinach życia można dziś odnaleźć ślady inspiracji filozofią, sztuką i nauką Wschodniej Azji. Globalizacja, z którą mamy dziś do czynienia, oraz niesłychane ułatwienie komunikacji (realnej i wirtualnej) między odległymi zakątkami Ziemi, sprawia, że łatwiej jest czerpać z tradycji i współczesnych osiągnięć różnych narodów. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zacieranie się granic między tym, co „nasze” i „obce”. Intensywność, z którą jesteśmy bombardowani różnymi danymi oraz związane z tym często jedynie powierzchowne zapoznawanie się z nimi, powodują z kolei zacieranie się
granic między „starym” a „nowym”.

 

Kosmetyki halal i trend przeciwzanieczyszczeniowy

W bieżącym roku tematykę branżowych targów kosmetycznych we Wschodniej Azji zdominowały dwa nowe tematy (poza wszechobecnym wybielaniem skóry): kosmetyki halal i działanie „przeciwzanieczyszczeniowe”, mające na celu ochronę skóry przed zagrożeniami ze strony zanieczyszczeń środowiska (1), (2). Kosmetyki halal są definiowane jako produkty niezawierające surowców, które są „haram” (zakazane, niezgodne z prawem Szariatu). Podstawowe grupy surowców haram to: surowce pochodzące z organizmów zwierząt zabitych w sposób niezgodny z regułami halal oraz z organizmów świń i psów; surowce, które mogą zaszkodzić użytkownikowi; surowce pochodzące z organizmu człowieka. Produkcja kosmetyków, które mają uzyskać certyfikat halal, musi być prowadzona w sposób bezpieczny. Interpretacje dodatkowych zasad bywają różne, m.in. można znaleźć źródła mówiące o tym, że dozwolone jest stosowanie etanolu w składzie kosmetyków halal (3), jak i takie, które absolutnie jego stosowania zakazują (4), (5). Reguły halal w wielu przypadkach pozostawiają zresztą dość szerokie pole do interpretacji. Haram są m.in. organizmy, które budzą odrazę, co może powodować wykluczenie wielu surowców pozyskiwanych z organizmów owadów, mięczaków, gadów itp. Mimo tych wszystkich niejasności azjatycki rynek kosmetyków i farmaceutyków halal jest szacowany na ponad 2 mld dolarów (6).

Literatura
1. Pitman S. Halal and anti-pollution to top the bill at in-cosmetics Asia; 2016. URL:http://www.cosmeticsdesign-asia.com/Hot-topics/Beauty-From-Within/Halal-and-anti-pollution-to-top-the-bill-at-in-cosmetics-Asia.
2. Whitehouse L. Major trends for in-cosmetics Korea revealed; 2016. URL:http://www.cosmeticsdesign-asia.com/ Hot-topics/Nanotechnology/Major-trends-for-in-cosmetics-Korea-revealed.
3. Whitehouse L. Halal cosmetics: ingredients to avoid, and  what to replace them with; 2016. URL:http://www.cosmeticsdesign-asia.com/Formulation-Science/Halal-cosmeticsingredients-to-avoid-and-what-to-replace-them-with.
4. Halal Guidelines | ICWA URL:http://www.islamiccouncilwa.com.au/halal-certification/halal-guidelines/.
5. Anonim. UAE Halal Cosmetics Standard Proposal
6. Yeomans M. 2016 - a momentous year for the halal segment in Asia. URL:http://www.cosmeticsdesign-asia.com/Market-Trends/2016-a-momentous-year-for-the-halal-segment-in-Asia.

Cały artykuł opublikowano magazynie „Przemysł Kosmetyczny” 2016

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ