Partner serwisu
20 marca 2017

Infekcje wiszą w powietrzu. Jak ich uniknąć?

Kategoria: Ciekawostki

Początek roku okazał się dla nas niezbyt łaskawy. Odporność Polaków od kilku miesięcy wystawiana jest na nieustanną próbę. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, w pierwszym tygodniu marca zarejestrowano w Polsce aż 135.087 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W powietrzu aż roi się od wirusów, a naszą sytuację dodatkowo pogarsza poziom jego zanieczyszczenia.
 

Infekcje wiszą w powietrzu. Jak ich uniknąć?

Choć w takich przypadkach często rekomenduje się nam pozostawanie w domach – okazuje się, że nie jest to wcale wyjściem z sytuacji. Co możemy zatem zrobić by przetrwać ten czas bez uszczerbku na zdrowiu?  

Czas od stycznia do marca to szczyt zachorowań na grypę. To właśnie teraz szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na zmniejszenie ryzyka infekcji u nas i naszych bliskich. W tym celu warto zadbać o profilaktykę: odpowiednią ilość snu, dobrą dietę oraz aktywność fizyczną.

– Zagrażające nam wirusy znajdują się przede wszystkim w powietrzu. To właśnie jego jakość powinna być dla nas priorytetowa. Media, przy okazji podwyższonego ryzyka zachorowań wirusowych czy smogu, często proszą nas o pozostanie w domach, zakładając, że są ono wolne od wszelkich niebezpieczeństw. W rzeczywistości jednak często te same wirusy, bakterie i alergeny, które czekają za naszymi drzwiami, mieszkają z nami pod jednym dachem. Warto zadbać więc o jakość powietrza, którym oddychamy. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w niskoemisyjny system ogrzewania, właściwą wentylację oraz oczyszczacze powietrza, które redukują nawet do 99,97% typowych alergenów unoszących się w naszym powietrzu – radzi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii edukacyjnej marki Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.

Choć na negatywne skutki oddychania złej jakości powietrzem narażeni jesteśmy wszyscy – możemy wyróżnić trzy grupy osób, które są najbardziej podatne na infekcje przedostające się przez drogi oddechowe. To właśnie o ich bezpieczeństwo powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.
 
Dzieci i kobiety w ciąży

Ciąża powoduje tymczasowe zmiany w układzie immunologicznym, sercu i płucach kobiet. To sprawia, że są one bardziej podatne na zachorowania. Wirusy i bakterie mogą być groźne także dla noworodków, ponieważ ich system immunologiczny nie jest w pełni rozwinięty i nie jest w stanie w pełni zwalczać infekcji. Nawet starsze dzieci są nadal podatne na bakterie, roztocza i pył. Regularne ścieranie kurzu, mycie podłóg i odkurzanie powinno zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób. W tym celu warto zainwestować w odkurzacz klasy A, czyli taki który usuwa minimum 91% zanieczyszczeń. Nie zapominajmy jednak o żadnych zakamarkach – podczas odkurzania warto skorzystać z dodatkowych ssawek do odkurzacza, aby dokładnie sprzątnąć szczeliny między meblami. Specjaliści marki Electrolux, rekomendują ssawki AeroPro™ 3w1, dostosowane do poszczególnych modeli odkurzaczy.

Niebezpieczne roztocza, na które może wystąpić reakcja alergiczna, znajdują się również w firanach i pościeli, dlatego powinniśmy prać je przynajmniej raz w tygodniu w temperaturze 60 stopni.
 
Alergicy i astmatycy

Sezonowe infekcje układu oddechowego mają niekorzystny wpływ na przebieg astmy i alergii. Leczenie popularnych przeziębień u osób z tymi schorzeniami wymaga szczególnej ostrożności, więc zdecydowanie lepiej im zapobiegać. Dom przyjazny alergikom i astmatykom to dom, w którym powietrze jest nie tylko czyste, ale także ma odpowiednią wilgotność (optymalnie od 40 do 60%).

Wyposażając go, warto zadbać o materiały wolne od substancji szkodliwych i uczulających, polecane przez towarzystwa naukowe lub organizacje pacjenckie. Osoby uczulone powinny zredukować ilość mebli i przedmiotów gromadzących kurz. Podczas sprzątania warto zwrócić uwagę nie tylko na dokładność, ale także na sprzęt, którego używamy. Odpowiedni odkurzacz z filtrem Allergy Plus™ może okazać się idealnym rozwiązaniem.  

Seniorzy

Grypa i wszelkie infekcje stają się groźniejsze dla naszego zdrowia i życia w raz z przekroczeniem 65 urodzin. Osoby starsze są znacznie bardziej narażone na hospitalizację wynikającą z zachorowania np. na grypę, niż osoby od nich młodsze. Dzieje się tak, dlatego że wraz z wiekiem układ immunologiczny osłabia się i jest mniej efektywny w walce z infekcjami. Dobrym wyjściem dla seniorów, których siły witalne nie są już na tak wysokim poziomie jak kiedyś, mogą okazać się rozwiązania samooczyszczające powietrze z niebezpiecznych cząsteczek (pył, kurz, bakterie, wirusy, roztocza, pleśnie). To sposób, który również jest rekomendowany przez ekspertów, bo jak się okazuje samo sprzątanie nie wystarczy.

– Powietrze jest niezbędne do życia. Każda komórka organizmu potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania, dlatego jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem częściej przeziębiają się i chorują na choroby układu oddechowego takie jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)  – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.  

Ochronę przed szkodliwymi skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza, zapewnić może nam wszystkim w  domu oczyszczacz powietrza. Electrolux EAP450, dzięki wielostopniowemu systemowi filtracji Pure Source™ wychwytuje w 99,97% zanieczyszczeń wielkości do 0,3 µm, w tym także pyłki kwiatowe, alergeny, wirusy i bakterie, a także niebezpieczne pyły PM10 i PM2,5. Spokojne oddychanie i sen zapewni nam wyjątkowo cicha praca urządzenia na poziomie zaledwie 26dB w trybie cichym, a także wbudowany czujnik światła, który reaguje na zmiany oświetlenia wyciszając pracę oczyszczacza i zmniejszając intensywność podświetlenia.    
 
Oczyszczacze powietrza pozwalają bez zbędnego wysiłku, zagwarantować czyste powietrze w naszych czterech ścianach. To nie tylko maksymalizacja naszego komfortu, ale i zminimalizowanie ryzyka zachorowań. Żeby zapewnić ochronę sobie i swoim bliskim, oczyszczacz najlepiej ustawić w miejscu gdzie śpimy i spędzamy najwięcej czasu.

 

 

 

Źródło: Electrolux

fot.: 123rf.com/zdjecie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ