Partner serwisu
05 czerwca 2017

Jakie leki zabrać na wakacje?

Kategoria: Ciekawostki

Jak podaje portal gdziepolek.pl, lato to pora kiedy jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju niedyspozycje i kontuzje, które wykluczają nas z celebrowania wakacyjnego czasu. Warto więc dokładnie przemyśleć zawartość naszej wakacyjnej apteczki i przypomnieć sobie, co zmusiło nas do wizyty w aptece podczas ostatnich wakacji.

Jakie leki zabrać na wakacje?

Leki na zatrucie pokarmowe, biegunkę i wymioty

Wakacje zwykle wiążą się z wysoką temperaturą, a ta może sprzyjać, poza cudownymi kąpielami w morzu, między innymi namnażaniu się bakterii w pożywieniu. W upalne dni, które zdarzają się nawet nad naszym polskim morzem, nie jest trudno o pozostawienie butelki z sokiem w słońcu na kilka godzin. Kilka łyków takiego soku może doprowadzić do gwałtownej reakcji organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, bo mają one delikatny żołądek. Z tego powodu są one bardziej niż ich opiekunowie narażone na zatrucia pokarmowe. 

Zatrucia pokarmowe to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które objawiają się:

  • bólem brzucha,
  • wymiotami,
  • nudnościami,
  • biegunką.

Po ich wystąpieniu w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ na skutek wymiotów i biegunki w organizmie zaczyna brakować wody. Proces odwodnienia może zahamować Doustny Płyn Nawadniający (DPN) - specjalnie skomponowany preparat, który, oprócz wody, zawiera glukozę i elektrolity. Przed wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się na przykład w Orsalit, dostępny w wersjach dla dorosłych i dla dzieci. Ma precyzyjnie dobrany skład, który zapewnia uzupełnienie strat wody i elektrolitów zarówno u dzieci i niemowląt, jak i u osób dorosłych.

Kolejnym produktem, którego nie powinno zabraknąć w wakacyjnej apteczce na wypadek zatrucia pokarmowego, jest Smecta. Jest to naturalny związek glinokrzemianu. Smecta wiąże wirusy i bakterie oraz ich toksyny, a dzięki temu, że nie hamuje naturalnego ruchu jelit, szybko usuwa z organizmu toksyny odpowiedzialne za powstawanie biegunek. Jest lekiem, który z powodzeniem można stosować we wszystkich grupach wiekowych.

Innym rozwiązaniem w przypadku biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia jest Stoperan. Jego substancja aktywna hamuje ruch jelit i dzięki temu ogranicza konieczność natychmiastowego wypróżniania się. Poza tym zwiększa wchłanianie wody z jelit, przez co zapobiega odwodnieniu. Preparat ten należy jednak stosować jedynie w sytuacjach awaryjnych, ponieważ zatrzymuje toksyny w organizmie. 

Ochrona przeciwsłoneczna z apteki dla dzieci i dorosłych

Efektem wymarzonego urlopu jest często piękna opalenizna. Aby zapewnić sobie i naszym dzieciom zdrową skórę w trakcie wakacji, warto w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w specjalną, chroniącą przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym odzież, czyli: 

  • kapelusze z szerokim rondem,
  • koszulki z długim rękawem,
  • spodnie zakrywające nogi,
  • ubrania zakrywające szyję.

Natomiast kremy z filtrem powinny być używane jako ochrona dopiero w drugiej kolejności. 

Kremy z filtrem, jakie możemy dostać w aptece, można podzielić ze względu na wysokość filtru na trzy grupy:

Niska ochrona: np. Ziaja Sopot Sun SPF 15, Iwostin Solecrin SPF 25
Średnia ochrona, np. La Roche-Posay ANTHELIOS SPF 30, Bioderma Photoderm SPF 30
Wysoka ochrona, np. Mustela Sun Spray SPF 50+, Floslek Sun Care SPF 50+ 

Preparaty na oparzenia słoneczne

W naszym słonecznym bagażu nie powinno również zabraknąć produktu na oparzenia słoneczne. 

Zdecydowanym faworytem w takich sytuacjach jest Panthenol w piance oraz Panthenol Forte Ice Effect w spray’u, który został wzbogacony o dodatkowe działanie chłodzące.

Poza pantenolem ukojenie mogą przynieść preparaty na bazie aloesu, np. Aloe Vera Żel. 

Ochrona przed komarami dla dzieci i dorosłych

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele środków przeciwko komarom, kleszczom i innym insektom. Kto z nas nie zna preparatów do bezpośredniego stosowania na skórę, jak Off! czy Autan? Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry przez tego typu produkty, warto aplikować je na ubrania. Efekt odstraszenia na pewno zostanie osiągnięty. 

Uważaj na kleszcze

Lato sprzyja wędrówkom wzdłuż ścieżek, spacerom w zoo i w parku. Trzeba być świadomym, że są to ulubione miejsca kleszczy i pamiętać, aby:

stosować preparaty odstraszające kleszcze, na przykład Sio naturalny płyn na skórę, Orinoko Junior Spray
po powrocie sprawdzić dokładnie pachy, pachwiny, fałdy skórne, miejsca na granicy skóry owłosionej i nieowłosionej,
w przypadku znalezienia wbitego kleszcza, uchwycić go przy samej skórze pęsetą albo specjalistycznym zestawem Mosbito Tic-Off i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze, a miejsce żerowania zdezynfekować Octeniseptem.

Wyciągniętego kleszcza można oddać do laboratorium w celu zbadania go pod kątem obecności bakterii boreliozy.

Środki na ukąszenia, ugryzienia i użądlenia

Poza środkami odstraszającymi insekty warto wziąć do swojej wakacyjnej apteczki środki łagodzące ukąszenia po komarach i innych insektach.

U dzieci od 1. roku życia bezpiecznie można stosować Dapis Żel z firmy Boiron, który łagodzi dyskomfort z powodu ukąszenia i przyspiesza ustępowanie zmian.

Dla dzieci od 3. roku życia alternatywą jest Antybzzz... z firmy Ziaja.

Ze swojej ogromnej skuteczności znany jest również Fenistil. U dzieci nie zaleca się jednak jego stosowania na duże powierzchnie skóry.

Ukojenie po reakcji na jad komara mogą przynieść także tabletki musujące Moskill, które zawierają kompleks starannie dobranych ziół oraz wysoką dawkę witaminy C (60 mg) oraz wapno (300 mg). Preparat Moskill nie zawiera sztucznych barwników i aromatów, ma orzeźwiający smak. Ze względu na dużą dawkę wapna, jest przeznaczony dla osób powyżej 12. roku życia.

Dzieciom z dokuczliwymi bąblami warto podać wapno w syropie, np. Sanosvit Calcium o smaku bananowym. 

W jakie jeszcze leki uzupełnić wakacyjną apteczkę?

Bez względu na miejsce naszych wakacyjnych wojaży, nie zapomnijmy o uzupełnieniu naszej apteczki:

  • w leki przeciwgorączkowe: Nurofen Forte (w syropie dla dzieci), Pyralgina (w tabletkach dla dorosłych)
  • w leki na wypadek choroby lokomocyjnej: Aviomarin, Lokomotiv,
  • w leki na urazy: Altacet (na obrzęki), Voltaren maść (działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie),
  • w leki, które przyjmujemy codziennie: przeciwcukrzycowe, leki na nadciśnienie, leki antykoncepcyjne.

Na końcu pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu apteczki oraz o odpowiedniej temperaturze transportowania leków.

Cały artykuł dostępny tutaj

Źródło: gdziepolek.pl

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ