Partner serwisu
12 czerwca 2017

„Świat Młodych Badaczy” zagości w kolejnych polskich szkołach

Kategoria: Kosmetyki

Tegoroczna odsłona henklowskiego projektu „Świat Młodych Badaczy” kierowanego do uczniów szkół podstawowych wychodzi poza Warszawę. Warsztaty edukacyjne prowadzone przez organizację Nauka Jest Fajna!, partnera edukacyjnego projektu, odbędą się w Bydgoszczy, Wrzącej oraz Raciborzu. Do końca roku 2017 weźmie w nich udział ponad 1200 dzieci.

„Świat Młodych Badaczy” zagości w kolejnych polskich szkołach

„Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Projekt realizowany w formie 90-minutowych, interaktywnych i atrakcyjnych warsztatów to coś więcej niż tradycyjne szkolne laboratorium. Dzieci biorące w nich udział wykonują nieskomplikowane eksperymenty badawcze – muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników. Mają też czas na omawianie wyników przeprowadzonych eksperymentów – są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

Współczesny świat opiera się w coraz większej mierze na innowacjach opracowywanych przy wsparciu ludzi nauki. Nie ma tygodnia, w którym nie usłyszelibyśmy z mediów o nowych przełomowych odkryciach w medycynie, chemii czy fizyce. Ma to coraz większe przełożenie także na rynek pracy – coraz większe znaczenie będzie miało wykształcenie w kierunkach ścisłych, przyrodniczych i technologicznych. Tymczasem w Polsce dzieci często już w szkole podstawowej zrażają się do przedmiotów ścisłych. Realizując projekt „Świat Młodych Badaczy”, chcielibyśmy zmienić ten stan rzeczy – pokazać młodym ludziom, że fizyka czy chemia przy odpowiednim podejściu mogą być nie tylko interesujące, ale rozbudzić pasję na całe życie – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Partnerem edukacyjnym projektu jest organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty w dwóch zakresach tematycznych, związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel. W module edukacyjnym „Z ziemniakiem na tropie kleju” uczniowie będą odkrywać tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, w tym przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Z kolei w paśmie „Słodko czyli kwaśno”, poświęconym obecności kwasów w życiu codziennym, dowiedzą się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne.

Ogromnie cieszymy się ze współuczestnictwa w projekcie „Świat Młodych Badaczy”. Praca z dziećmi i zaszczepianie w nich pasji poznawczych to niepowtarzalne doświadczenie. Dzieci najchętniej odkrywają świat poprzez zmysły i lubią mieć poczucie sprawczości – to sprawia, że chętnie angażują się we wspólne eksperymentowanie w ramach warsztatów. Emocje towarzyszące prowadzeniu doświadczeń – od zaskoczenia, zdziwienia i zniecierpliwienia po radość – wspierają z kolei zapamiętywanie i proces uczenia się. Tego rodzaju doświadczenia przekładają się na wzrost ich pewności siebie oraz pozytywne postrzeganie przedmiotów ścisłych przez młodych ludzi, co w przyszłości może znaleźć wyraz w wyborze ich ścieżki edukacyjnej – mówi Justyna Karpińska, z Nauka Jest Fajna!

W 2017 roku projekt zagości w kilku miastach. W pierwszej kolejności, jeszcze w tym roku szkolnym, warsztaty odbywać się będą w Bydgoszczy. Po wakacjach program zawita do szkół w powiecie trzcianeckim oraz w Raciborzu, gdzie firma Henkel ma swoje zakłady produkcyjne.

W tym roku zdecydowaliśmy się zaprosić do Świata Młodych Badaczy uczniów spoza największych aglomeracji. Właśnie z mniejszych miast polskich otrzymaliśmy w ubiegłym roku najwięcej zaproszeń, głównie ze strony nauczycieli, którzy chcieli, aby warsztaty odbyły się w ich szkołach. Ogromnie cieszy nas takie zainteresowanie – pokazuje ono zasadność i potrzebę realizacji tego typu inicjatyw – dodała Dorota Strosznajder.

Ambasadorem polskiej edycji projektu „Świat Młodych Badaczy” jest Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk.  

Kiedy spotykam się z młodymi ludźmi i mówię im, że jestem fizykiem, słyszę często „Jak ja nie lubię fizyki”. Od lat staram się to zmieniać – przekonywać i pokazywać, że fizyka może być piękna, interesująca i wciągająca. Dlatego z wielką radością włączam się w inicjatywy, które krzewią miłość do nauk ścisłych wśród najmłodszych. Polskie szkoły potrzebują jak najwięcej zajęć, które uczą samodzielności i odwagi. Jestem przekonany, że „Świat Młodych Badaczy” zmieni postrzeganie fizyki czy chemii u niejednego ucznia – mówi Wiktor Niedzicki.

Źródło: informacja prasowa

Fot.: henkel.pl

ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ