Partner serwisu
22 listopada 2017

Europejska Agencja Leków przenosi się do Amsterdamu

Kategoria: Z życia branży

Europejska Agencja Leków opublikowała na swojej stronie internetowej informację dotyczącą głosowania nad nową siedzibą Agencji, które miało miejsce w godz. 15:00-17:00. Wraz z informacją o wyborze stolicy Holandii, Amsterdamu, jako nowej siedziby EMA, podkreślono również, że Agencja rozpocznie natychmiastową współpracę z rządem holenderskim, aby zapewnić pomyślne przeniesienie instytucji do końca marca 2019 r.

Europejska Agencja Leków przenosi się do Amsterdamu

Decyzja o zmianie siedziby została podjęta przez 27 państw członkowskich Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych (zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej). Europejska Agencja Leków ma odtąd ponad 16 miesięcy na przygotowanie i przeprowadzenie przeniesienia oraz podjęcie działalności w nowej siedzibie w Amsterdamie nie później niż do dnia 30 marca 2019 r.

Cieszymy się z dzisiejszej decyzji w sprawie nowej lokalizacji EMA. Teraz, kiedy już znamy cel naszej podróży, będziemy mogli podjąć konkretne działania, które pozwolą nam odnieść sukces

powiedział Guido Rasi, Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Leków.

Rasi zwrócił również uwagę na walory komunikacyjne oraz infrastrukturalne, które w pełni odpowiadają wymaganiom Agencji a także, w przypadku budynku, pozwalają na kształtowanie ich zgodnie z jej potrzebami. Zaznaczył także, że Amsterdam uzyskał wysokie notowania wśród pracowników Agencji w przeprowadzonych ankietach mających na celu zbadanie preferencji co do nowej siedziby. Dyrektor Generalny zakończył swoje przemówienie wyrazami wdzięczności dla wszystkich państw członkowskich za wzięcie pod szczególną uwagę wymogów EMA dotyczących ciągłości działania oraz ochrony zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt.

Zmiana siedziby Europejskiej Agencji Leków ma związek z decyzją Wielkiej Brytanii o wycofaniu się ze struktur Unii Europejskiej. Stolica Holandii, Amsterdam, była jedną z 19 ofert złożonych przez państwa członkowskie pod koniec lipca 2017 r. Decyzja ta oznacza oficjalne rozpoczęcie wspólnego przedsięwzięcia związanego z relokacją Agencji, które będzie musiało zostać zrealizowane w niezwykle krótkim czasie. Skuteczna współpraca pomiędzy Agencją a rządem holenderskim, oparta na zobowiązaniach podjętych w ofercie Holandii na nową siedzibę EMA będzie niezbędna do zapewnienia pomyślnej relokacji oraz niezakłóconej kontynuacji działań Agencji.

Mój personel i ja jesteśmy bardzo zaszczyceni, że tak wiele państw członkowskich wykazało zainteresowanie przyjęciem nowej siedziby EMA

skomentował profesor Rasi.

Ogromny wysiłek zainwestowany przez kraje kandydujące w składanie wniosków jest odzwierciedleniem ważnej roli Agencji w ochronie zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt oraz stymulowania dynamicznego i innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego

dodał.

Europejska Agencja Leków oraz rząd holenderski rozpoczną współpracę, ustanawiając wspólna strukturę zarządzania całym projektem. Biorąc pod uwagę rolę, jaką ma ochrona zdrowia publicznego oraz zdrowia zwierząt w Unii Europejskiej, EMA zobowiązuje się do zapewnienia zainteresowanym stronom oraz społeczności europejskiej przejrzystych informacji dotyczących relokacji. Na początku grudnia 2017 r. Agencja udostępni na swojej stronie internetowej tabelę monitorowania, która pozwoli śledzić poczynione postępy.

źródło: URPL
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ