Partner serwisu
27 listopada 2017

Biotechnologia szansą dla całej polskiej gospodarki

Kategoria: Z życia branży

W dniach 23-24 listopada Polpharma brała udział w konferencji Innovative Europe we Wrocławiu. Przebiegała ona pod hasłem „Fly me to Mars”, ale poruszyła pełną gamę tematów związanych z innowacyjną gospodarką i zgromadziła gości reprezentujących wszystkie najbardziej zaawansowane technologicznie sektory polskiego przemysłu. Jednym kluczowych wątków omawianych pierwszego dnia była biotechnologia.

Biotechnologia szansą dla całej polskiej gospodarki

O Strategii dla biotechnologii w Polsce rozmawiali przedstawiciele administracji publicznej i firm prywatnych: Hubert Niewiadomski z Ministerstwa Rozwoju, Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu, Małgorzata Maurer z Polpharmy i Katarzyna Michalak-Magda z PolTREG. Panel poprowadził Krzysztof Jakubiak z redakcji Pulsu Medycyny.

Chcemy wspierać partnerów polskiej gospodarki, czyli polskie firmy, które tutaj prowadzą badania i rozwój, takie właśnie jak Polpharma

mówił Hubert Niewiadomski, dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Rozwoju, podczas konferencji. Małgorzata Maurer, dyrektor ds. market access w Polpharmie, zwróciła uwagę na to, że inwestycje Polpharmy w biotechnologię to nie tylko szansa dla firmy, ale dla całej polskiej gospodarki.

Na początku debaty Bartosz Sokoliński przypomniał, że Agencja Rozwoju Przemysłu wytypowała Life Science jako jeden z kluczowych sektorów dla rozwoju polskiej gospodarki. Zapowiedział także, że Grupa PFR wystartuje w 2018 roku z funduszem funduszy dedykowanym biotechnologii. – Mówimy tu o 3 mld zł – dodał.

Hubert Niewiadomski, dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Rozwoju dodał, że program dla biotechnologii, nad którym pracuje polski rząd, będzie się składał z kilku elementów, m. in. budowy hubu biotechnologicznego w Polsce, wspierania finansowania badań klinicznych oraz udostępniania infrastruktury laboratoryjnej małym i średnim przedsiębiorstwom.

Chcemy dać polskim firmom możliwość nawiązania owocnej współpracy, wsparcia przepływu wiedzy

powiedział.

Małgorzata Maurer, zapytana o to, dlaczego Polpharma zajęła się biotechnologią powiedziała, że leki biologiczne i bionastępcze są przyszłością medycyny. Podkreśliła, że wejście na rynek leku biopodobnego radykalnie zwiększa dostępność terapii, m. in. dla pacjentów cierpiących na nowotwory i choroby autoimmunologiczne. Dodała też, że zbliża się tzw. cliff patentowy, czyli moment, w którym kilka leków biologicznych utraci patent. – Polska musi ten moment wykorzystać. Chcemy się do tego przyczynić. Inwestycje Polpharmy w biotechnologię to nie tylko szansa dla firmy, ale dla całej polskiej gospodarki.

Marzymy o tym, żeby produkować leki biopodobne nie tylko na potrzeby polskiego rynku, ale rozwinąć produkcję globalną. Dlatego budujemy centrum produkcyjne w Duchnicach pod Warszawą

mówiła. Dodała, że inwestycje Polpharmy w infrastrukturę niezbędną do rozwijania leków biopodobnych to do tej pory nakłady w wysokości około miliarda złotych.

Przedstawicielka Polpharmy podkreśliła, że największym wyzwaniem dla sektora biotechnologii w Polsce są braki kadrowe. –

Potrzebujemy doświadczonych naukowców do pracy w laboratoriach. W najbliższym czasie chcemy zatrudnić kolejnych 300 osób. Z wielką satysfakcją przyjęliśmy propozycję MNiSW dotyczącą doktoratów wdrożeniowych. To ogromna szansa dla sektora farmaceutycznego – mówiła. Doceniła też otwartość PFR i Ministerstwa Rozwoju na współpracę z przedsiębiorcami. – Praca nad Strategią dla sektora biotechnologii, koordynowana przez Polski Fundusz Rozwoju, była okazją do konstruktywnej dyskusji i już widać, że przyniosła efekty. Realne potrzeby branży zostały w Strategii uwzględnione

dodała.

Zapytany, jak państwo pomaga takim firmom jak Polpharma, Hubert Niewiadomski wskazał na to, że rząd pracuje nad mechanizmami, które udrożnią system finansowania leków i nad refundacyjnym trybem rozwojowym. Chcemy też jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której 17% z budżetu opieki zdrowotnej będzie przeznaczane na leki.

Chcemy wspierać partnerów polskiej gospodarki, czyli polskie firmy, które tutaj prowadzą badania i rozwój, takie jak właśnie Polpharma

podkreślił.

Na koniec Małgorzata Maurer z Polpharmy podkreśliła znaczenie dobrej współpracy pomiędzy regulatorem a przedsiębiorcami dla sukcesu polskiej biotechnologii:

Rozwój leku bionastępczego trwa 7 lat. A w tym wieloletnim cyklu wszystko jest ściśle zaplanowane i bardzo wiele zależy tu od otoczenia regulacyjnego. Dobra współpraca pomiędzy regulatorem a producentami jest dla sukcesu w tej dziedzinie absolutnie kluczowa. Bardzo nas cieszy determinacja Ministerstwa Rozwoju, żeby z branży biotechnologii zrobić polską specjalizację. Zrobimy wszystko, żeby tak się stało

dodała. 

Organizatorem konferencji Innovative Europe jest Koalicja na rzecz Polskich Innowacji. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Politechniki Wrocławskiej i Miasta Wrocław. Polpharma była jednym ze strategicznych partnerów konferencji.

źródło: Polpharma
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ