Balneoterapia wodą siarczkowo – siarkowodorową słoną
Balneoterapia to leczenie uzdrowiskowe za pomocą leczniczych wód mineralnych, borowiny i gazów stosowanych w formie różnych zabiegów. Leczniczymi wodami mineralnymi nazywamy te wody podziemne, które zawierają co najmniej 1g składników mineralnych w litrze i wykazują się właściwościami leczniczymi.

Do najczęściej stosowanych zabiegów balneoterapeutycznych należą:
- zabiegi kąpielowe lecznicze,
- kuracja pitna czyli krenoterapia,
- inhalacje,
- irygacje,
- płukania, np. jamy ustnej.
Głównym zabiegiem balneoterapeutycznym w większości uzdrowisk jest zabieg kąpielowy, podczas którego na organizm człowieka działa wiele czynników natury fizycznej i chemicznej. Najważniejsze są czynniki chemiczne, które przenikając przez skórę, wywierają swoje specyficzne działanie, ponieważ zanurzenie człowieka w leczniczej wodzie mineralnej wywołuje w organizmie szereg zmian typu krążeniowego, hormonalnego, nerkowego i inne.
Do najczęściej stosowanych kąpieli leczniczych należą:
- kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe,
- kąpiele solankowe,
- kąpiele kwasowęglowe,
- kąpiele radoczynne.
Podstawowym zabiegiem leczniczym w Uzdrowisku Busko-Zdrój są kąpiele w wodzie siarczkowo – siarkowodorowej słonej oraz kuracja pitna, czyli krenoterapia (wg zlecenia lekarskiego).
W czasie zabiegu kąpielowego w buskiej wodzie siarczkowo – siarkowodorowej związki siarki dwuwartościowej (S2-) przenikają przez skórę i wywierają działanie miejscowe i ogólne. Uważa się, że wchłonięta przez skórę siarka jest wykorzystywana m.in. do biosyntezy kwasu chondroityno-siarkowego, który wchodzi w skład chrząstek stawowych, bierze udział w ich metabolizmie i regeneracji, mając wpływ na przyspieszenie wchłaniania i trwałego wbudowywania wapnia do kości (leczenie i profilaktyka osteoporozy).
Ponadto, kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne, uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu kuracjusza, czego efektem jest, po serii zabiegów kąpielowych, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz obrzęków i poprawa ruchomości stawów. Seria zabiegów kąpielowych wpływa bardzo korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom podwyższonego cholesterolu i triglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.
Jak wynika z powyższych danych, lekiem uzdrowiskowym (produktem leczniczym) może być tylko i wyłącznie seria zabiegów kąpielowych, w buskiej wodzie siarczkowej, w wannie zawierającej 150-200 litrów leczniczej wody mineralnej, o temperaturze w granicach 34-37°C, czasie trwania 10-15 min. (Ponikowska I. 7995 r., Straburryński G. 2004 r.).
Woda siarczkowo – siarkowodorowa wykorzystywana jest w Uzdrowisku Busko-Zdrój do leczenia następujących chorób:
- reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS),
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK, choroby Bechtierewa),
- choroby zwyrodnieniowej stawów,
- dyskopatii i rwy kulszowej,
- niektórych chorób neurologicznych (neuralgie, neuropatie, zespoły korzeniowe, niedowłady),
- stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu,
- nadciśnienia tętniczego,
- zmian zwężeniowych naczyń kończn dolnych,
- cukrzycy,
- dny moczanowej i miażdżycy,
- przewlekłych chorób skóry (łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, wyprysku, dermatoz zawodowych).
KOSMETYKI UZDROWISKOWE SIARCZKOWE, których twórcą jest dr farm. Roman Duda, wykorzystują działanie siarczków oraz mikro-i makroelementów na powierzchnię skóry, dzięki czemu:
- zmiękczają i delikatnie złuszczają naskórek, co sprawia, że skóra staje się miękka w dotyku i sprężysta,
- wykazują właściwości pielęgnacyjne i regeneracyjne, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej lub zrogowaciałej oraz nadmiernie złuszczającej się,
- działają jak naturalny peeling już od momentu kontaktu skóry z wodą siarczkową zawartą w kosmetykach siarczkowych, ponieważ następuje łagodne złuszczanie naskórka, a następnie stymulacja procesów jej odnowy, dzięki czemu skórę nawilżają, odżywiają i ujędrniają,
- kosmetyki siarczkowe i borowinowo – solankowe podczas masażu i automasażu pobudzają mikrokrążenie, powodują lepsze ukrwienie oraz stymulują metabolizm skóry.
Kosmetyki uzdrowiskowe marki „Dr Duda” zawsze tworzone były i są przy udziale dermatologów, kosmetologów oraz farmaceutów i w wielu przypadkach rozwiązują trudne problemy pielęgnacyjne skóry.
Komentarze