Współpracujące roboty mobilne w transporcie wewnętrznym
W przemyśle farmaceutycznym, podobnie zresztą jak w innych branżach, robotyka może oferować wsparcie także w obszarze transportu wewnętrznego w zakładzie. Produkcja w przemyśle farmaceutycznym często charakteryzuje się wysoką dynamiką – półprodukty transportowane są pomiędzy magazynem a linią produkcyjną, natomiast finalne produkty z produkcji do magazynu lub innego działu. Pracownicy często spędzają kilka godzin dziennie przewożąc elementy, podczas gdy ich potencjał mógłby być wykorzystany w bardziej wartościowych procesach. Współpracujące roboty mobilne mogą zoptymalizować transport wewnętrzny, poprawiając terminowość dostaw i uwalniając moce produkcyjne.
Autonomiczne roboty mobilne (AMR) różnią się od tradycyjnych pojazdów AGV (ang. automated guided vehicles) w wielu aspektach. Zarówno AMR jak i AGV transportują materiały z punktu A do B, ale na tym podobieństwa zasadniczo się kończą.
Współpracujące roboty mobilne są zaawansowane technologicznie i nawigują na podstawie map tworzonych przez software lub na podstawie wgranych wcześniej planów budynku. Autonomiczny robot mobilny poznaje otoczenie oraz wybiera najbardziej efektywną trasę do punktu docelowego, wykorzystując dane z kamer, wbudowanych czujników i skanerów laserowych oraz software’u. Dzięki tej metodzie nawigacji, wdrożenie autonomicznego robota mobilnego w dynamicznym środowisku jest proste i efektywne kosztowo – robot potrzebuje jedynie mapy otoczenia i może być uruchomiony w zaledwie kilka godzin. Pracuje w pełni autonomicznie i w przypadku napotkania na drodze ludzi lub przeszkód, np. palet czy wózków widłowych, bezpiecznie je omija, poruszając się po najlepszej alternatywnej trasie. Pozwala to zoptymalizować produktywność – przepływ materiałów jest terminowy. Misje tworzone przez operatora, czyli zadania które dany robot ma wykonać, mogą zawierać wiele poleceń, np. „Podjedź do półki” lub „Zaczekaj 30 sekund”, „Jeśli robot zostanie załadowany, pojedź do strefy dostaw. Jeśli nie, pojedź do poczekalni”. W przypadku używania dwóch lub więcej robotów, operatorzy mogą skorzystać z system regulującego ruch robotów. Takie oprogramowanie pozwala na optymalne zarządzanie robotami, wedle ich aktualnego położenia i dostępności.
W przemyśle farmaceutycznym istotna jest także możliwość pracy w pomieszczeniach o wysokich standardach czystości i higieny. Roboty mobilne (na przykładzie robotów Mobile Industrial Robots) są certyfikowane do działania w takim otoczeniu.
Współpracujące roboty mobilne mogą automatyzować transport także w sektorze opieki zdrowotnej – w szpitalach i domach opieki. W tym przypadku ich zadania mogą koncentrować się wokół dostarczania leków, obsługi pacjentów lub przewożenia urządzeń medycznych. System nawigacji i bezpieczeństwa, dzięki któremu robot zatrzyma się lub zwolni w danej strefie, jest w tym przypadku bardzo ważny.
Przykładem zastosowania robotów mobilnych MiR w ramach innowacji w służbie zdrowiu jest duńska firma Elos Medtoch Pinol, produkująca komponenty przeznaczone dla przemysłu medycznego. W zakładzie produkcyjnym firmy robot MiR100 przejeżdża dziennie prawie 8 kilometrów, przewożąc pomiędzy liniami produkcyjnymi elementy do dalszej obróbki. Przed decyzją o robotyzacji, ta praca wykonywana była przez pracowników. Obecnie, pracownicy układają stosowne elementy na robocie, gdy przemieszcza się on po swojej trasie. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie opóźnień i przestojów, a pracownicy mogą skoncentrować się na produkcji.
Z kolei w duńskim szpitalu Southern Jutland, podobnie jak w innych duńskich placówkach służby zdrowia, roboty mobilne dostarczają próbki krwi i różnego rodzaju leki oraz transportują np. pościel czy dokumenty – dzięki temu pracownicy szpitala mogą poświęcić więcej uwagi pacjentom.
Robot mobilny MiR100 w Elos Medtech Pinol
Powyższe przykłady pokazują, że robotyka może być źródłem istotnych korzyści dla branży farmaceutycznej, medycznej i służby zdrowia. Zwłaszcza w dobie niedoboru kadr, roboty mogą stanowić istotne wsparcie dla pracowników. W ubiegłym roku wprowadzono w Polsce nowelizację ustaw o PIT i CIT zwana ustawą o robotyzacji, która pozwala dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie. Dodatkowa zachęta podatkowa ma zachęcić polskie firmy do inwestowania w innowacje i w połączeniu z atrakcyjnym okresem zwrotu z inwestycji w przypadku współpracujących robotów mobilnych, może stanowić szansę na podniesienie konkurencyjności i efektywności produkcji także w przypadku branży farmaceutycznej.
Autor: Jesper Sonne Thimsen, Area Sales Manager CEE, Mobile Industrial Robots
Komentarze