Partner serwisu

Rynek suplementów diety

Kategoria: Z życia branży

Jakie są perspektywy producentów na przyszłość? Co czeka branżę w 2013 roku?

·         Komisja Europejska pracuje nad wytycznymi dla EFSA i podejściem do oceny oświadczeń dla składników pochodzenia roślinnego. Aktualnie rozważane są dwa scenariusze: utrzymanie dotychczasowego podejścia i przeprowadzenie oceny oświadczeń botanicznych na dotychczasowych zasadach przyjętych przez EFSA albo uznanie wyjątkowego charakteru składników botanicznych i uwzględnienie go w przeglądzie prawodawstwa.

·         EHPM jak i European Botanical Forum jest za rozwiązaniem drugim, i przy pomocy i wsparciu stowarzyszonych organizacji, chce przekonać KE do tego podejścia. Za tym rozwiązaniem opowiada się także szereg państw członkowskich, w tym Francja, Włochy, Czechy, Belgia i Węgry. Za opcją pierwszą są Niemcy, Dania i Szwecja.

·         Polska podobnie jak pozostałe państwa nie wypowiedziała się jeszcze w tej sprawie. Za opcją pierwszą opowiedziało się także EHPM, European Tea Assosciation oraz Food Drink Europe. Przeciwko jest BEUC i AESGP.

·         Zanim jednak zapadną końcowe rozstrzygnięcia na poziomie Komisji Europejskiej do tego czasu można używać oświadczeń botanicznych pod warunkiem, iż znalazły się one na liście oświadczeń zdrowotnych z art. 13, które pozostają w procesie oceny (tzw. „on hold list” lub „pending list”) – dotyczy to zarówno oświadczeń, które EFSA zdążyła już ocenić, zanim KE przerwała proces oceny a także wszystkie pozostałe, których EFSA jeszcze nie oceniła.
Oświadczenia wymienione na tej liście mogą być w dalszym ciągu stosowane na dotychczasowych zasadach, zgodnie z art. 28 ust. 5 i 6 rozporządzenia nr 1924/2006. Zostało to wyjaśnione w punktach 10 i 11 preambuły do rozporządzenia Komisji (UE) nr 432/2012.

·         Odrębną kwestią są oświadczenia dla substancji roślinnych nie przedstawione dotychczas do procesu oceny. Chcąc stosować takie claimy producenci będą musieli je zarejestrować, tzn. przeprowadzić całą procedurę oceny na poziomie EFSA i uzyskać włączenie przez KE do wykazu.

·         Rok 2013 dla wytwórców FS to rok wyzwań w komunikacji produktowej oraz umiejętnego odnajdowania się w bardzo zmiennym środowisku legislacyjnym.

·         Dotychczasowe zmiany w prawie nie są jedynymi. W najbliższym czasie czekają nas kolejne z poziomu żywności dietetycznej czy implementacji PE i Rady (UE) nr 1169/2011 z 25.10.2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

 

Ewa Jankowska

Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty PASMI

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ