Jaki wpływ mają producenci leków na polski handel zagraniczny?
Przemysł chemiczny to trzeci (po elektromechanicznym i metalurgicznym) segment polskiej gospodarki o największym eksporcie. Spory udział w dobrym wyniku polskiej chemii mają producenci leków.

Produkty przemysłu chemicznego łącznie składają się na nieco ponad 14% krajowego eksportu i blisko 18% importu w 2017. Choć to jedna z grup towarów, których eksport wzrósł w ubiegłym roku najszybciej (ich łączna wartość to nieco ponad 29,6 mld euro, blisko 1/7 więcej niż w 2016 r.), saldo handlu zagranicznego wciąż jest ujemne – więcej chemii kupujemy niż jej sprzedajemy.
Które produkty chemiczne napędzają polski eksport? Gdzie je sprzedajemy i skąd sprowadzamy chemię?
LEKI
W ubiegłym roku leki były jednym z towarów o największej wartości eksportu. W raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii uplasowały się na 7. miejscu, wyprzedzając między innymi samochody ciężarowe, papierosy czy mięso drobiowe. W porównaniu do 2016 r. ich wynik poprawił się aż o 38,5% – łącznie za granicę sprzedaliśmy leki o wartości 3 mld euro. To jednak wciąż o miliard mniej niż suma importu produktów farmaceutycznych. Choć saldo ujemne za ubiegły rok jest nieco mniejsze niż dwa lata temu, krajowa produkcja wciąż nie jest więc w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Do kraju importujemy przede wszystkim szczepionki.
Spory udział w eksporcie leków mają największe światowe koncerny farmaceutyczne, które mają w Polsce swoje zakłady. To m.in. szwajcarski Novartis, produkujący leki w Strykowie i Warszawie, francuski Sanofi w Rzeszowie czy brytyjski GlaxoSmithKline w Poznaniu. Ich wyroby trafiają przede wszystkim na zagraniczne rynki – oprócz krajów Unii Europejskiej m.in. do Malezji, FIlipin, Singapuru czy RPA.
Za granicę dużo sprzedają również polscy producenci, na czele ze starogardzką Polpharmą, oferującą swoje leki m.in. w USA czy na rynkach azjatyckich (Wietnam, Japonia), oraz pieńkowskim Adamedem.
– Produkty farmaceutyczne Adamedu są dostępne na 65 rynkach na całym świecie. Obecnie firma ma przedstawicielstwa zagraniczne w 8 krajach: Wietnamie, Hiszpanii, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Czechach, Słowacji oraz na Ukrainie, a w 2019 roku planuje otwarcie kolejnych – mówi Larysa Żuchowska, kierownik ds. komunikacji zewnętrznej w Adamedzie.
Więcej na portalu ikalkulator.pl
Komentarze