Partner serwisu
Tylko u nas
25 lipca 2019

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w pierwszym półroczu 2019 roku?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekFARMACJA.pl w pierwszym półroczu 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w pierwszym półroczu 2019 roku?

Apteki oferują nam ogromną gamę specyfików,  a obok nazw mniej lub bardziej nam znanych leków, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i suplementów diety, pojawiły się wyroby medyczne. wzmiankowane kategorie produktów różnią się od siebie pod względem działania, skuteczności, a co jest istotne – regulacji prawnych.

Z każdym rokiem ubywa 1% kolagenu w skórze. Punktem kulminacyjnym jest menopauza, po niej produkcja kolagenu zwalnia do minimum, by koło sześćdziesiątki zatrzymać się całkowicie.

Na stronie dolce.pl funkcjonuje tzw. Świeżomierz. Dzięki temu narzędziu, poprzez wpisanie marki i numeru serii z opakowania, można sprawdzić datę produkcji perfum i kosmetyków.

Przygotowywanie leków cytostatycznych jest obowiązkiem aptek szpitalnych. Do usług farmaceutycznych należą  m.in. przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych. Przy wykonywaniu czynności fachowych w aptece (usług farmaceutycznych) mogą być zatrudnieni wyłącznie farmaceuci i technicy farmacji [1,2]. Przygotowane leki cytostatyczne muszą spełniać wymogi stawiane lekom parenteralnym i muszą być wykonywane zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) [3,4].

Ilość koenzymu w organizmie maleje z wiekiem. Obraz niedoborów to zespół przewlekłego zmęczenia, brak witalności. Można wtedy polecać dietę bogatą w mięso wołowe, drób czy ryby. Oszacowano, że z żywnością otrzymuje się 3-5 mg dziennie. Alternatywą na szybką poprawę są suplementy diety.

Wydatki na leki skutecznie uszczuplają domowy budżet. Sprawa komplikuję się jeszcze bardziej w przypadku, gdy określone osoby zmuszone są do stałego przyjmowania medykamentów, z uwagi na występujące dolegliwości zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, iż częściową rekompensatą negatywnych skutków finansowych stałego przyjmowania produktów leczniczych może być skorzystanie z prawa do odliczenia wydatków z nimi związanych w ramach tzw. odliczeń podatkowych. Zatem kto i na jakich zasadach jest uprawniony do pomniejszenia należnego podatku?

Wystarczy wejść na stronę www.ktomalek.pl, wpisać swoją lokalizajcę, wybrać szukany lek, a po chwili pojawi się lista aptek, w których jest on dostępny w obrębie od 3 do 40 km.

Obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące kosmetyków zostały ujęte w dwóch zasadniczych aktach prawnych. Regulacją na poziomie unijnym, którą stosuję się bezpośrednio w polskim porządku prawnym jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku (Rozporządzenie), dotyczące produktów kosmetycznych, natomiast regulacją krajową jest ustawa z dnia 30 marca 2001 roku o kosmetykach (Ustawa o kosmetykach), która określa wymagania dotyczące składu, oznakowania kosmetyków oraz warunki obrotu kosmetykami.

W lipcu b.r. powołana została Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL); fundację (bo w takiej formie prawnej została utworzona polska NMVO) powołały dwie polskie organizacje przedsiębiorców (INFARMA oraz Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego) wraz ze Stowarzyszeniem Importerów Równoległych Produktów Leczniczych oraz Naczelną Izbą Aptekarską. Można zatem stwierdzić, że przygotowania do wdrożenia w Polsce NMVS, czyli Krajowego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków, weszły w decydującą fazę. Warto zatem przypomnieć, czym jest System i na czym będzie polegało jego wdrożenie.

Stale rośnie liczba osób cierpiących na alergię. Już niemal co drugi Polak skarży się na objawy takie jak katar, swędzenie spojówek, pokrzywka. Na szczęście, dzięki antyhistaminikom najnowszej generacji, walka z jej objawami nie musi oznaczać gorszej jakości życia i złego samopoczucia.

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ