Gedeon Richter uzyskał zezwolenie na wprowadzenie biopodobnego teryparatydu na rynku japońskim
1 października 2019 r. firma Gedeon Richter ogłosiła, że jej partner licencyjny Mochida Pharmaceutical Co., Ltd uzyskał od japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej (MHLW) zezwolenie na wprowadzenie do obrotu biopodobnego teryparatydu, opracowanego przez firmę Richter-Helm BioTec GmbH & Co. KG.
Produkt biopodobny względem teryparatydu, firma Mochida opracowała dla Japonii na podstawie kompleksowej umowy licencyjnej i umowy o współpracę podpisanej w 2010 r. z firmą Richter.
Komisja Europejska (KE) zatwierdziła biopodobny teryparatyd firmy Richter pod nazwą Terrosa® w styczniu 2017 r., a pod koniec sierpnia 2019 r. produkt został wprowadzony na rynek europejski w wyniku wygaśnięcia patentu na produkt referencyjny.
O produktach biopodobnych
Lek biopodobny to lek biologiczny wykazujący wysokie podobieństwo do innego, już wprowadzonego do obrotu leku biologicznego (tzw. leku referencyjnego). Leki biopodobne są zatwierdzane według takich samych norm jakości farmaceutycznej, bezpieczeństwa i skuteczności, jakie obowiązują dla wszystkich leków biologicznych.
O teryparatydzie
Teryparatyd jest biopodobny względem biologicznie aktywnego fragmentu ludzkiego parathormonu, zastępuje naturalny hormon, pobudza tworzenie kości i zmniejsza ryzyko złamań kości u różnych grup pacjentów, w związku z czym stosowany jest w leczeniu osteoporozy. Osteoporoza występuje częściej u kobiet po menopauzie, ale może pojawić się u osób obu płci jako efekt uboczny leczenia glikokortykosteroidami.
Komentarze