Partner serwisu

dr n. farm. Krystian Sodzawiczny

Kategoria: Notki biograficzne

Farmaceuta, fitochemik, specjalista z zakresu fitoterapii, dyplom magistra farmacji uzyskał w Krakowie w roku 1972, doktorat obronił 14 maja 1981.

W latach 1972-87 nauczyciel akademicki, adiunkt w Katedrze Botaniki Farmaceutycznej Wydz. Farmacji w Krakowie. Obecnie dyrektor firmy farmaceutycznej i równocześnie nauczyciel akademicki.

Autor licznych prac naukowych z dziedziny fitochemii, nagrodzony dwukrotnie nagrodą II-go stopnia przez ministra zdrowia za pracę nad metodą otrzymywania i nadstrukturą chemiczną polisacharydów uzyskiwanych z grzybów wielkoowocnikowych. Jako pierwszy wyjaśnił strukturę i nadał nazwę polisacharydu Tylopilan, wyizolowanego z grzyba Tylopilus felleus. Współautor patentu nr 258422 "Sposób otrzymywania polisacharydu Tylopilan" z listopada 1990.

Współautor monografii: „Pyłek kwiatowy obnóża pszczele w farmacji i medycynie” – wydanej w Polsce (2008) i na Ukrainie (2007) oraz „Jad pszczeli w farmacji i medycynie” – wydanej w Polsce (2011) i na Ukrainie (2010).

Autor  standardu opracowanego dla TUV Rheinland „Higiena i bezpieczeństwo w ośrodkach SPA & Wellness”.

Od latach 1987-91 zatrudniony w spółdzielni COMINEX w Krakowie jako kierownik zakładu produkcji chemiczno-kosmetycznej. Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni. Następnie zatrudniony jako dyrektor i prezes zarządu firmy Farmed w Krakowie, potem  członek zarządu i wiceprezes firmy Finex w Skawinie.

Założyciel i kierownik hurtowni farmaceutycznej Mercator Med. w Krakowie oraz równolegle wykładowca w medycznym studium zawodowym na kierunku pielęgniarstwo i technikum farmaceutyczne.

Od roku 1993 do 2013 członek zarządu obecnie dyrektor produkcji firmy Apipol Farma w Myślenicach, odpowiedzialny za wytwarzanie leków, suplementów diety i kosmetyków. Od roku 1996 do 2013 równolegle zatrudniony jako wykładowca w katedrze Botaniki Farmaceutycznej CM UJ w Krakowie.

Ponadto, od roku 2005 zatrudniony w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie  jako docent w katedrze Kosmetyki Profilaktycznej i Leczniczej.

Od roku 2000 związany z firmą TUV Rheinland jako ekspert w zakresie norm ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001  (Branża XIII – Przemysł Farmaceutyczny).

Wykładowca na licznych kursach z zakresu zarządzania jakością, głównie w przemyśle kosmetycznym.

Ekspert w zakresie opracowywani dokumentacji i raportów bezpieczeństwa dla produktów kosmetycznych.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ