Karolina Buratyńska: z Teva Pharmaceuticals do Biotts SA
Wielkie liczby rządzą rynkiem biofarmaceutyków – ten (wg raportu Grand View Research) wart będzie ponad 727 mld dolarów w 2025 r. Globalnie segment samych systemów transdermalnych szacuje się w tym czasie na 5,8 mld $, co daje średnioroczny wzrost o 4,5%. Plastry transdermalne stanowią 84% tego segmentu, półstałe postacie leku – 16%. 91% pacjentów systemów transdermalnych stanowią użytkownicy domowi, 9% to szpitale i kliniki.
– Ten trend niesie szansę także dla spółek z Polski. Biotts tworzy autorskie technologie transportu substancji leczniczych, receptury leków w obszarze m.in. dermatologii, onkologii oraz chorób autoimmunologicznych. Nośniki Biotts mogą być wykorzystane jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych, czy tych, które dziś nie są transportowane przez skórę, jak np. antybiotyki, zwiększając ich celowane działania przy znacznym zmniejszeniu działań niepożądanych. To rozwiązania pożądane przez pacjentów jak i koncerny farmaceutyczne – podkreśla Karolina Buratyńska, nowa menedżer generalna Biotts SA i doświadczona ekspertka w budowaniu strategii biznesowych.
Buratyńska od ponad 13 lat jest związana z branżą farmaceutyczną, pracując dla takich koncernów i marek jak Teva Pharmaceuticals, Valeant Pharmaceuticals, Sandoz oraz Nutricia.
– Nasz cel jest jasny i ambitny: za redefinicją pojęcia biodostępności idzie moja rola jako menedżera prowadzącego spółkę w kierunku komercjalizacji jej opatentowanych produktów farmaceutycznych oraz technologii transportu leków – dodaje Karolina Buratyńska.
Zespół Biotts jest obecnie w trakcie badań przedklinicznych nad lekami biopodobnymi, stosowanymi w neurologii i regeneracji tkanek, zakończył także badania dotyczące przenikalności nośnika, które udowodniły, że nośnik skutecznie przenosi przez skórę API*.
– Dostępne na rynku podobne rozwiązania przenoszą przez skórę jedynie małe ilości substancji rozpuszczalnych w tłuszczach. Nasza technologia jest przełomowa, dzięki niej nie tylko obniżymy koszty leczenia, ale zwiększymy komfort życia milionów pacjentów – podkreśla dr Paweł Biernat, prezes Biotts. — Nasza metoda zastępuje np. doustne formy podawania leków, często obciążające układ pokarmowy, oraz iniekcję. Leki możemy aplikować do krwiobiegu bez nieprzyjemnego wkłucia — dodaje Biernat.
Wrocławska spółka biotechnologiczna jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich już do trzech zgłoszeń patentowych, jednak na tym nie poprzestają. Firmę z Wrocławia dostrzeżono już w startupowym ekosystemie. Biotts został tegorocznym laureatem Startup Session Elite podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój. Co więcej spółka zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Startup” podczas BioForum w Łodzi i drugie miejsce w konkursie Start-Up-Award, organizowanym podczas Forum Innowacji w Tarnowie. Ponadto startup został wyróżniony w konkursie Star-Up-Med na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych. W finale tegorocznej XVI edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” w kategorii Start-up Roku wyróżniono m.in. Biotts (równolegle z Smartech-IT). W Akademii BioMed PFR wzięło udział 20 najbardziej innowacyjnych polskich firm z branż medycznej i farmaceutycznej. Jury Akademii podczas uroczystej gali uznało, że najbardziej innowacyjne rozwiązanie stworzyli naukowcy Biotts. Spółka brała także udział w akceleracji MIT Enterprise Forum Poland, gdzie zdobyła dwa wyróżnienia. Zespół biotechnologów otrzymał niedawno kolejne wsparcie finansowe – „Dolnośląski Bon na Innowacje”. W spółkę w ubiegłym roku zainwestował Leonarto Alfa. Pozyskane od funduszu venture capital 2,8 mln PLN umożliwią m.in. sfinansowaniu ochrony patentowej opracowanych przez spółkę technologii.
*API - substancja czynna, substancja aktywna.
Komentarze