Widoczne efekty programu szczepień niemowląt przeciw meningokokom grupy B w Wielkiej Brytanii
20 stycznia w czasopiśmie The New England Journal of Medicine opublikowano wyniki badań podsumowujące efekty prowadzonego od 2015 roku w Wielkiej Brytanii, powszechnego bezpłatnego programu szczepień przeciw meningokokom grupy B u niemowląt. Eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Wielkiej Brytanii (Public Health England) ocenili dane epidemiologiczne wynikające z 3 lat realizacji programu szczepień szczepionką 4CMenB (Bexero).
Wielka Brytania była pierwszym krajem, który wprowadził powszechny program szczepień przeciw meningokokom grupy B niemowląt. Schemat szczepień obejmował podanie 2 podstawowych dawek w wieku 8 i 16 tygodni oraz dawkę uzupełniającą w wieku około pierwszych urodzin (schemat 2+1). Zapadalność na Inwazyjną Chorobę Meningokokową (IChM) jest najwyższa właśnie w grupie niemowląt do 1 r. ż., dlatego szczepienie w tym wieku pomaga chronić je, w czasie kiedy są najbardziej zagrożone.
Program cieszy się wysoką akceptacją społeczną, przy czym uzyskano stan zaszczepienia dzieci na poziomie 92,5%, które otrzymały dwie dawki szczepionki oraz na poziomie 87,9% dzieci zaszczepionych pełnym schematem 2+1 (dane z początku 2018 r.).
Analizując dane pochodzące ze wzmocnionego nadzoru nad IChM w Wielkiej Brytanii, zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby zachorowań u niemowląt, gdzie zapadalność na IChM jest najwyższa. Efekt programu szczepień oceniono poprzez porównanie odnotowanych przypadków IChM z oczekiwaną częstością występowania choroby w oparciu o okres 4 lat przed wprowadzeniem programu szczepień w podobnych kohortach dzieci w wieku do 5 lat.
Szczepionka 4CMenB (Bexero) jest obecnie jedyną szczepionką, która może być podawana w tej grupie wiekowej. Druga dostępna w Europie szczepionka przeciw meningokokom grupy B może być podawana dzieciom od 10 r. ż. i osobom dorosłym.
W okresie od września 2015 roku do sierpnia 2018 roku zapadalność na IChM grupy B w Wielkiej Brytanii z kohortą urodzeniową ok. 650 000 dzieci, była niższa wśród dzieci zaszczepionych w porównaniu do oczekiwanej (wystąpiły tylko 63 przypadki, podczas gdy oczekiwano 253 przypadki). Po trzech latach realizacji programu szczepień odnotowano 75-procentową redukcję liczby zachorowań na IChM we wszystkich grupach wiekowych niemowląt i dzieci, niezależnie od statusu szczepienia, liczby otrzymanych dawek i stanu zaszczepienia. Potwierdzono również co najmniej 2-letnie utrzymywanie się ochrony od podania dawki uzupełniającej w 12 m.ż.
Efektywność szczepionki w ochronie przed IChM oceniono na poziomie 52,7%, w sytuacji kiedy podawano dwie dawki szczepionki w pierwszych miesiącach życia i 59,1% w przypadku pełnego schematu z dawką uzupełniającą w 12 m.ż.
Oceniono, że w ciągu 3 lat prowadzenia programu szczepienia zapobiegły 277 przypadkom IChM.
Po podaniu ponad 3 milionów dawek szczepionki wcześniakom, niemowlętom, starszym dzieciom i młodzieży nie stwierdzono nowych niepożądanych odczynów poszczepiennych poza wykazanymi w przedrejestracyjnych badaniach klinicznych, wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego szczepionki.
Dr Shamez Ladhani, epidemiolog z Public Health England, powiedział, że Wielka Brytania ma jeden z najbardziej kompleksowych programów szczepień na świecie, a wprowadzenie szczepień przeciw meningokokom w 2015 roku było wielkim sukcesem. Dane epidemiologiczne pokazują, że szczepienia niemowląt przeciw meningokokom grupy B ratują życie i chronią przed ciężkimi powikłaniami. Prowadzony program szczepień oznacza, że mniej rodziców i małych dzieci doświadczy niszczycielskich skutków Inwazyjnej Choroby Meningokokowej.
Dlatego bardzo ważne jest, aby małe dzieci otrzymywały wszystkie dostępne szczepienia zgodnie z zaplanowanym schematem w celu zapewnienia najlepszej ochrony w wieku, w którym są najbardziej zagrożone.
Komentarze