Partner serwisu
Tylko u nas
29 maja 2020

Polski przemysł farmaceutyczny w czasie pandemii [wywiad z Krzysztofem Kopciem]

Kategoria: Z życia branży

– Problem pandemii uwidocznił wyraźnie, że krajowy przemysł farmaceutyczny jest podstawą bezpieczeństwa. W sytuacji groźby braku leków oraz zwiększonego na nie zapotrzebowania nasze fabryki pracowały 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, z którym rozmawiamy o wpływie pandemii na branżę farmaceutyczną, bezpieczeństwie lekowym Polski, niezależności Europy w kwestii API oraz wyzwaniach dla branży w najbliższym czasie.

Polski przemysł farmaceutyczny w czasie pandemii [wywiad z Krzysztofem Kopciem]

Aldona Senczkowska-Soroka: Jakiego czasu potrzebuje Europa i czy to w ogólne możliwe, aby była niezależna w zakresie API?

To jest proces długotrwały. Całkowita niezależność pewnie nie jest możliwa. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Szlaki handlowe po pandemii COVID-19” wynika, że zmniejszenie dostaw półproduktów i wyrobów gotowych z Chin o 10 proc. i zastąpienie ich produkcją krajową, największe korzyści w ujęciu absolutnym odniosłyby kraje Ameryki Północnej, a następnie UE-14. Wśród krajów europejskich efekt byłby wyraźnie silniejszy w krajach nowej niż starej Unii. Polska może zyskać ponad 8 mld USD rocznie dzięki delokalizacji produkcji z Chin do Europy Środkowo-Wschodniej. Scenariusze nowego ładu w światowych szlakach handlowych przewidują umocnienia się nowych państw członkowskich z Europy Środkowej jako „fabryki” UE. Produkcja leków będzie jednym z obszarów konkurencji krajów tego regionu o europejski rynek – mówi Krzysztf Kopeć.

 

Robo
2020-06-12
Ulokowanie tego biznesu w Niemczech lub Francji niczego nie zmienia bo nadal łańcuch, choć krótszy w sytuacji kryzysowej będzie się zacinał. Jak działa europejska solidarność przekonaliśmy się naocznie w ostatnim czasie. Sęk w tym ze socjalistyczne pomysły z dopłatami i preferencjami są pozbawione sensu. Ceny lekow musza zostać uwolnione, być może w sposob stopniowy, ale z cała pewnością sztywne ceny rodem z komuny po prostu demolują i biznes i kieszenie pacjentów.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ