Jak urządzić laboratorium?
Zakładając laboratorium jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Układ laboratorium musi być starannie zaplanowany, aby zapewnić wydajność podczas codziennej pracę. Należy określić potrzeby laboratorium - czy laboratorium będzie udostępniane innym grupom, czy potrzebna jest bardziej prywatna przestrzeń. Warto także wziąć pod uwagę ruch oraz obszary robocze dla wspólnego sprzętu oraz odczynników. Takie miejsca mogą powodować tzw. „wąskie gardło” i zaburzać swobodne poruszanie się po laboratorium.
W mniej współpracujących oddziałach zamknięta przestrzeń laboratoryjna może być znacznie lepszym sposobem pracy. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnego uderzania barkami w innego użytkownika, co jest szczególnie ważne, jeśli pracujesz z odczynnikami, które niosą ze sobą znaczne ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Ważne jest także, aby przygotować plan, jakie sprzęty laboratoryjne będą potrzebne do przeznaczenia danej przestrzeni laboratoryjnej. Dla maksymalnego bezpieczeństwa warto rozważyć umieszczenie palników gazowych w dygestoriach.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wskazane jest, aby na najwcześniejszym etapie zakładania laboratorium zapoznać się z lokalnymi, instytucjonalnymi lub firmowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego, biologicznego i chemicznego. Przenoszenie dużych sprzętów laboratoryjnych, takich jak duże wirówki lub zamrażarki, jest ogromnym problemem, gdy wszystko zostanie zainstalowane, tylko dlatego, że ich umiejscowienie nie jest zgodne z przepisami bezpieczeństwa. W najgorszym przypadku nieprzestrzeganie przepisów lub nieprzekazywanie informacji zwrotnych przez inspektorów może doprowadzić do zamknięcia laboratorium, dlatego warto tego nie lekceważyć.
Ważne jest także przechowywanie - zarówno krótko jak i długoterminowe obszary przechowywania, więc wymagana będzie lodówka i zamrażarka laboratoryjna. Wspólne obszary robocze będą wykorzystywane dla odczynników i sprzętu laboratoryjnego. Jeśli to możliwe, warto zwiększyć ilość wspólnych obszarów roboczych, aby uniknąć opóźnień i wąskich gardeł. W strategicznych lokalizacjach zaplanuj wspólne stacje robocze zawierające wszystkie niezbędne elementy.
Substancje chemiczne muszą być przechowywane w celu ochrony bezpieczeństwa użytkownika i odczynników. W tym celu substancje chemiczne powinny zawierać etykiety, informujące o właściwościach roztworów (substancje bezpieczne- zielona etykieta, substancje łatwopalne- czerwona etykieta, utleniacze, substancje żrące- żółta lub biała etykieta, substancje toksyczne- niebieska etykieta).
Inne typowe obszary, które można znaleźć w laboratorium biotechnologicznym to dygestoria. Należy rozważyć rodzaj potrzebnych dygestoriów. Na rynku dostępne są dygestoria z przepływem laminarnym i / lub szafy bezpieczeństwa biologicznego do sterylnej pracy, które umożliwiają użytkownikowi bezpieczne dozowanie substancji organicznych, żrących, łatwopalnych i szkodliwych odczynników - pełną ofertę dygestoriów sprawdzisz na stronie DanLab.pl.
Komentarze