Partner serwisu
25 marca 2021

Sposoby na zakwasy

Kategoria: Aktualności

Zakwasy to zespół opóźnionego bólu mięśniowego powstały po zbyt intensywnym i niedostosowanym pod względem charakteru wysiłku do możliwości osoby ćwiczącej. Nieprzyjemny stan może trwać nawet 5–7 dni, ale za sprawą kilku metod czas rekonwalescencji można skrócić.

Sposoby na zakwasy

Czym są i jak powstają zakwasy?

Zakwasy to powszechna nazwa na zespół opóźnionego bólu mięśniowego pojawiający się w ciągu 2–3 dni po intensywnym wysiłku w organizmie, który nie był na to odpowiednio przygotowany. Ból mięśni występujący w obrębie tkanek, które zostały poddane nadmiernej aktywności i obciążeniu, powstaje na skutek mikrourazów strukturalnych włókien mięśniowych. Zjawisko tego typu prowadzi do zwiększonego przepływu miejscowego krwi oraz lokalnych reakcji zapalnych. Powodują one pobudzenie receptorów bólowych i zwiększenie ich wrażliwości na ruch. Nieprzyjemny stan może trwać od 5 do 7 dni. Wówczas mięśnie regenerują się i wzmacniają.

Zakwasy zwykle pojawiają się u osób niedoświadczonych sportowo, które zabrały się do treningów w niewłaściwy sposób i przeceniły możliwości adaptacyjne swojego organizmu do tolerancji wysiłku. Aby złagodzi dolegliwości ze strony układu mięśniowego, można sięgnąć po Ketonal Active bądź też zdecydować się na domowe sposoby. Dla uzyskania lepszych efektów metody na zakwasy można ze sobą łączyć.

Zakwasy nierzadko utożsamiane są z występowaniem kwasu mlekowego w mięśniach, produktem ubocznym metabolizmu związanym z niedoborem tlenu podczas ich pracy. Ten jednak w istocie nie przyczynia się do specyficznego bólu mięśni, a zostaje z nich odprowadzony przez intensywnie przepływającą do wątroby krew, gdzie zostaje wykorzystany do różnorodnych procesów biochemicznych w ciągu 1–2 godzin od intensywnego wysiłku.

Sposoby na zakwasy

Jednym ze sposobów na zakwasy jest gorąca kąpiel lub prysznic. Zabiegi tego typu rozluźniają mięśnie i pozwalają im odpocząć. Rozgrzanie ciała pomaga w regeneracji ze względu na szybszy przepływ krwi oraz dostarczanie do uszkodzonych tkanek substancji odżywczych i tlenu. Do wody warto dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. z lawendy, świerku czy palmarosy, które działają odprężająco i łagodzą ból. Alternatywą może być polewanie naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Taka hydroterapia złagodzi przede wszystkim stany zapalne, ale też poprawi miejscowe krążenie.

W leczeniu zakwasów bezcenny jest masaż obolałych miejsc, mimo że może powodować nadwrażliwość. Warto go jednak przeprowadzić, zwłaszcza po kąpieli. W tym celu dobrze jest użyć olejków eterycznych, rollerów czy maści rozgrzewających i przeciwbólowych. W międzyczasie można wykonywać kompresy z chłodzącego żelu. Niemałe znaczenie w leczeniu ma też dieta.

Jednym ze sposobów jest też picie soku z wiśni. Owoce te zawierają dużą ilość flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, substancji wspomagających regenerację organizmu. Jadłospis warto też wzbogacić na ten czas produktami z wysoką zawartością białka, węglowodanów i witaminy C, wspierających wzrost tkanki mięśniowej. Zmagając się z bolesnym stanem, nie należy ponadto leżeć bezczynnie. Warto w miarę możliwości podjąć aktywność fizyczną. Optymalnym rozwiązaniem jest stretching i gimnastyka. Dobroczynny wpływ ma też pływanie.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ