Partner serwisu
28 kwietnia 2021

Światowy Tydzień Szczepień 2021 – postęp szczepień, postępem ludzkości

Kategoria: Z życia branży

Od roku świat wstrzymuje oddech. Pandemia COVID-19 w zastraszającym tempie rozprzestrzeniła się na wszystkich kontynentach, uderzając w systemy opieki zdrowotnej i społeczeństwo. Naukowcy, lekarze oraz rynek farmaceutyczny połączyły siły, żeby wspólnie wypracować sposób zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Sytuacja w jakiej się świat znalazł, otworzyła inną drogę – drogę innowacji w zakresie szczepień, jako istotnego elementu w ochronie zdrowia i życia.

Światowy Tydzień Szczepień 2021  – postęp szczepień, postępem ludzkości

Światowy Tydzień Szczepień, obchodzony co roku w ostatnim tygodniu kwietnia, ma na celu promowanie stosowania szczepionek chroniących życie ludzi w każdym wieku. Szczepionki to jeden z największych sukcesów współczesnej medycyny, powszechnie uznawane są za jedno z najlepszych narzędzi profilaktyki zdrowotnej. Według szacunków WHO ratują nawet 3 mln istnień ludzkich każdego roku. A  miniony rok był przełomowy dla rozwoju szczepionek i innowacji w tym zakresie.

Lepszy świat dzięki szczepieniom

O szczepieniach, można śmiało mówić jak o największym odkryciu medycyny. Świat pamięta epidemie takich chorób jak czarna ospa, grypa hiszpanka, które w bardzo krótkim czasie zbierały ogromne żniwa, dziesiątkując społeczności. Dzięki intensywnym działaniom WHO oraz powszechnym szczepieniom, doszło do całkowitego wyeliminowania ospy prawdziwej na całym świecie.

Równolegle w Polsce, w latach 60 ubiegłego wieku doszło do kolejnego przełomu w kwestii szczepień. Powstał Program Szczepień Ochronnych, który zakłada obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży na takie choroby jak: krztusiec, gruźlicę czy tężec. Powszechne szczepienia, pozwalają z biegiem lat zmniejszyć zachorowalność praktycznie do zera i uchronić tysiące dzieci przed chorobami zakaźnymi. W kolejnych latach, obserwując jak korzystny efekt mają szczepienia, zostały wprowadzone do katalogu kolejne takie jak odra czy różyczka, które znane są rodzicom do dziś.

Niestety, jak alarmuje WHO, w coraz większej liczbie krajów obserwowany jest spadek wyszczepialności wśród dzieci. W ciągu 8 lat odsetek zaszczepionych dzieci w Polsce spadł z 98% w 2010 do 93% w 2018. 

„Wspólne działania na rzecz popularyzacji szczepień powinny być celem nas wszystkich, ponieważ ze szczepień korzyść odnosi nie tylko osoba szczepiona lecz także ci, którzy nie mogą być szczepieni – pośrednio całe społeczeństwo. Naszą powinnością jako naukowców, lekarzy – ale również rodziców czy też obecnych lub przyszłych dziadków, a także potencjalnych pacjentów, jest zadbanie o przyszłość i zdrowie naszych dzieci. A to jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki szczepieniom” – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

W poszukiwaniu rozwiązań

Choroby takie jak Ebola, HIV, Żółta Febra nadal są zagrożeniem w wielu miejscach na świecie.  Intensywność pracy naukowców nad szczepionką nad COVID-19 pokazała, że istnieje olbrzymia szansa na zmienienie oblicza wirusologii na świecie. Społeczeństwo również zaczęło dostrzegać, istotę szczepień dla zdrowego i poprawnego funkcjonowania świata, z nadzieją spoglądając na działalność przemysłu farmaceutycznego.

Lepsze zrozumienie powiązań między zakażeniami, a efektami zdrowotnymi, które wcześniej postrzegano jako niepowiązane, stało się szansą dla naukowców i przemysłu na badanie oraz wykorzystanie nowych obszarów do stworzenia nowych szczepionek, które mogą zrewolucjonizować znany nam do tej pory świat. Ponadto nowe technologie, takie jak mRNA, mogą w tym pomóc i przyśpieszyć tempo rozwoju i dostarczania tych nowych rozwiązań.

„Sytuacja epidemiologiczna w jakiej znalazł się świat, pokazała, jak ważnym elementem przemysłu farmaceutycznego są badania i prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie szczepień. Wdrażane działania, mogą uchronić przyszłe pokolenia przed chorobami zakaźnymi, które jeszcze jakiś czas temu, siały postrach na wszystkich kontynentach. Biorąc pod uwagę nieustające zmiany w medycynie, Sanofi Pasteur w Polsce stawia na rozwój, intensywnie pracując nad rozwiązaniami, które pozwolą uratować ponad 10 000 Polaków rocznie, którzy w dalszym ciągu są narażeni na choroby zakaźne i powikłania z nimi związane” – mówi Daniela Duta, General Manager Sanofi Pasteur w Polsce.

Światowy Tydzień Szczepień jest idealną okazją do świętowania każdego sukcesu w obszarze szczepień, który pojawił się w ciężkim dla całego świata okresie. To dzięki współpracy naukowców, lekarzy, rynku farmaceutycznego, rządów możemy patrzeć z nadzieją w przyszłość.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ