Partner serwisu
06 maja 2021

Zaburzenia w życiu seksualnym mężczyzn: słaba erekcja, wczesny i opóźniony wytrysk

Kategoria: Medycyna

Główne rodzaje zaburzeń seksualnych u mężczyzn to osłabienie erekcji, wczesny wytrysk, opóźniony wytrysk. Co powinien zrobić mężczyzna, jeśli ma takie problemy? Oczywiście idź do urologa lub androloga. Ale jak wybrać tego specjalistę? Które z sugerowanych zabiegów będą odpowiednie?

 

Zaburzenia w życiu seksualnym mężczyzn: słaba erekcja, wczesny i opóźniony wytrysk

Co to znaczy osłabienie erekcji?

Osłabienie erekcji aż do jej całkowitego braku (impotencja) jest najczęstszym rodzajem dysfunkcji seksualnych. W przypadku pierwotnej dysfunkcji mężczyzna nie może osiągnąć wymaganego poziomu erekcji, dzięki któremu możliwy jest stosunek płciowy. W młodym wieku ten typ zaburzeń erekcji występuje bardzo rzadko. W przypadku wtórnej dysfunkcji erekcja jest nadal możliwa do osiągnięcia, ale nie zawsze okresy pomyślności przeplatają się z okresami impotencji seksualnej. Ten typ zaburzeń erekcji jest znacznie częstszy. Z problemem można sobie jednak poradzić przyjmując tabletki na potencję, które już dawno potwierdziły swoją skuteczność, czyli np. Viagra, Kamagra czy Mensil. Aby prawidłowo poruszać się po wyborze najlepszego sposobu, trzeba mieć, co najmniej minimalną wiedzę i dlatego zostaną rozważone pokrótce główne rodzaje dysfunkcji seksualnych u mężczyzn, przyczyny ich wystąpienia.

Selektywna dysfunkcja polega na tym, że jakość erekcji zależy od określonych okoliczności. Na przykład u mężczyzn, którzy są zdolni do normalnego współżycia w swobodnym związku, ale nie mogą odbyć stosunku płciowego ze swoim małżonkiem. Aby zrozumieć, jak powstają zaburzenia tej grupy, a co za tym idzie, jakie podejście należy przyjąć w leczeniu, zostanie omówimy pokrótce mechanizm erekcji.

Jak dochodzi do erekcji?

Męski penis składa się z ciał jamistych znajdujących się blisko siebie. Zawiera dużą liczbę żył o dużej średnicy, które w stanie rozluźnienia są puste poza erekcją. Ważną rolę w mechanizmie erekcji odgrywają mięśnie kulszowo-jamiste, które poprzez skurcz obkurczają żyły, w wyniku, czego ustaje odpływ krwi żylnej z prącia, co przyczynia się do utrzymania stanu wzwodu. Mikrokrążenie w prąciu ma swoją własną charakterystykę - tętnice i naczynia włosowate wewnątrz penisa układają się spiralnie, dzięki czemu penis wydłuża się podczas erekcji.

Kiedy dochodzi do erekcji, zachodzą fizjologiczne reakcje trzech typów:

  • Rozszerzenie tętnic dostarczających krew do penisa
  • Rozluźnienie mięśni gładkich ciał jamistych
  • Zatrzymanie odpływu krwi przez żyły w wyniku ucisku mięśni kulszowo-jamistych.

Układ nerwowy zapewnia pełną spójność wszystkich trzech składników. Ośrodek nerwowy odpowiedzialny za erekcję znajduje się w dolnej części rdzenia kręgowego. Ponadto erekcja może być spowodowana impulsami z mózgu, ale także przechodzącymi wzdłuż nerwów rdzeniowych. Dzieje się tak, gdy mężczyzna ma myśli lub uczucia, które prowadzą do podniecenia seksualnego. Erekcja może nastąpić bez udziału impulsów pojawiających się w mózgu. Jak widać, penis wykonuje polecenia autonomicznego układu nerwowego. Dlatego jasne jest, że do jego normalnego działania konieczna jest koordynacja tych poleceń, a także dobry stan naczyń wewnątrz penisa.

Nie należy panikować, jeśli wystąpią pierwsze oznaki problemów z erekcją. Prawie każdy mężczyzna spotyka je w swoim życiu. Przyczyną może być zły stan zdrowia, przepracowanie, zażywanie pewnych leków, nadużywanie alkoholu, nieodpowiednie otoczenie lub sytuacja psycho-emocjonalna. Jednocześnie może utrzymywać się nocna erekcja, masturbacja prowadzi również do erekcji, pojawiają się problemy ze stosunkiem płciowym. Ciekawostką jest fakt, że mężczyźni z zaburzeniami erekcji nadal są w stanie doświadczać orgazmu, ponieważ w momencie orgazmu penis jest posłuszny zupełnie innym impulsom z układu nerwowego.

Jakie problemy w życiu seksualnym mężczyzny powoduje wczesny wytrysk?

To zaburzenie seksualne polega na tym, że wytrysk i orgazm pojawiają się zbyt wcześnie, bezpośrednio po wprowadzeniu penisa do pochwy, a niekiedy nawet wcześniej. W tym przypadku dotyczy to obojga partnerów, więc ta sytuacja może prowadzić do konfliktów, a nawet zniszczenia rodzin. Według lekarzy średni czas trwania stosunku od momentu wejścia penisa do pochwy powinien wynosić od półtorej do pięciu minut. Jeśli wytrysk nastąpi wcześniej niż po półtorej minuty, to mężczyzna oczywiście potrzebuje pomocy.
Drugim kryterium wczesnego wytrysku jest liczba ruchów penisa. Jeśli jest ich mniej niż 30, wówczas wytrysk jest również uważany za wczesny. Przyczynami wczesnego wytrysku może być okres dojrzewania będący normą, stres po pierwszej porażce, czy też, jeśli pierwsze kontakty miały miejsce w środowisku, w którym trzeba było się spieszyć, wysoki poziom lęku o swoje możliwości seksualne u dorosłych mężczyzn, a także po długotrwałej abstynencji seksualnej. Oprócz wymienionych powodów psychologicznych mogą istnieć inne, które są związane z chorobami o charakterze zapalnym i często współistniejącym hormonalnym.

Opóźniony wytrysk z czym się wiąże?

W sytuacjach opóźnionego wytrysku charakterystyczny jest normalny początek stosunku płciowego, wzrost podniecenia seksualnego, dobra erekcja, ale wytrysk jest opóźniony lub w ogóle nie występuje. Niektórzy mężczyźni są niezdolni do wytrysku, gdy penis jest w pochwie, a podczas masturbacji przychodzi. Jeśli mężczyzna nigdy nie był w stanie uzyskać wytrysku podczas stosunku, opóźniony wytrysk uważa się za podstawowy. To zaburzenie nie obejmuje wytrysku wstecznego, kiedy następuje wytrysk, ale nasienie nie jest wyrzucane przez cewkę moczową, ale do pęcherza. Istnieje również wiele psychologicznych i organicznych przyczyn tych schorzeń. Tutaj rolę odgrywają wcześniejsze doświadczenia seksualne i wychowanie, relacje międzyludzkie i postawy życiowe, które wymagają korekty, a także możliwe choroby.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ