Partner serwisu
27 maja 2021

EMA: zalecenia dla personelu medycznego dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem Vaxzevria (AstraZeneca)

Kategoria: Z życia branży

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przygotowujący w Europejskiej Agencji Leków (EMA) oceny szczepionek w procesie ich dopuszczenia do obrotu wydał informacje dla opinii publicznej i zalecenia dla personelu medycznego dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem Vaxzevria (AstraZeneca) w odniesieniu do nietypowych przypadków zdarzeń zakrzepowych z małopłytkowością, które wystąpiły u zaszczepionych pacjentów.

EMA: zalecenia dla personelu medycznego dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem Vaxzevria (AstraZeneca)

Informacje i zalecenia uwzględniono w Charakterystyce Produktu Leczniczego szczepionki Vaxzevria (punkt 4.4).

Po podaniu szczepionki Vaxzevria bardzo rzadko obserwowano zakrzepicę z małopłytkowością (thrombosis with thrombocytopenia syndrome – TTS), w niektórych przypadkach z towarzyszącym krwawieniem. Obejmuje to ciężkie przypadki objawiające się zakrzepicą żylną, w tym w miejscach nietypowych, takich jak zakrzepica zatok żylnych mózgu, zakrzepica żył trzewnych i zakrzepica tętnicza, współistniejące z małopłytkowością. Niektóre przypadki zakończyły się zgonem. Większość tych przypadków wystąpiła w ciągu pierwszych trzech tygodni po szczepieniu i dotyczyła głównie kobiet w wieku poniżej 60 lat.

Informacje dla opinii publicznej dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem Vaxzevria (AstraZeneca)

Pomimo tego, że zdarzenia zakrzepicy z małopłytkowością po szczepieniu są niezwykle rzadkie, EMA cały czas przekazuje informacje w celu podniesienia świadomości opinii publicznej jakie objawy po szczepieniu mogą wystąpić, aby w razie potrzeby osoba zaszczepiona mogła otrzymać natychmiastowe specjalistyczne leczenie.

Informacje dla opinii publicznej

U osób zaszczepionych preparatem Vaxzevria (AstraZeneca) bardzo rzadko występowały przypadki nietypowej zakrzepicy z małopłytkowością.

Lekarz powinien przeprowadzić badania, jeśli po szczepieniu wystąpił jakikolwiek typ zakrzepicy lub małopłytkowość.

Osoba zaszczepiona powinna natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli w ciągu 3 tygodni od szczepienia wystąpią objawy takie jak:

– duszność,

– ból w klatce piersiowej,

– obrzęk lub ból nogi,

– uporczywy ból brzucha,

– objawy neurologiczne, tj. silny lub uporczywy ból głowy, niewyraźne widzenie, dezorientacja, drgawki,

– zasinienia skóry (wybroczyny) poza miejscem podania szczepionki.

Zalecenia dla personelu medycznego dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem Vaxzevria (AstraZeneca)

Osobom, u których po szczepieniu preparatem Vaxzevria wystąpi zespół zakrzepicy z małopłytkowością (thrombosis with thrombocytopenia syndrome – TTS), nie należy podawać drugiej dawki tej szczepionki.

U każdej osoby, u której w okresie 3 tygodni po szczepieniu stwierdza się małopłytkowość, należy ocenić występowanie objawów przedmiotowych sugerujących zakrzepicę.

U każdej osoby, u której w okresie 3 tygodni po szczepieniu stwierdzono objawy zakrzepicy, należy ocenić występowanie objawów przedmiotowych sugerujących małopłytkowość.

Należy upewnić się, że każdy pacjent, u którego po szczepieniu stwierdzono zakrzepicę z małopłytkowością otrzymał specjalistyczna opiekę medyczną.

Każdą osobę szczepioną preparatem Vaxzevria należy poinformować, aby w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek objawów sugerujących zakrzepicę lub małopłytkowość, natomiast zgłosili się do lekarza.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ