Partner serwisu
02 czerwca 2021

Jaki lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy jest bezpieczny dla żołądka?

Kategoria: Medycyna

Ból różnego pochodzenia może dotknąć każdego Dolegliwości bólowe potrafią negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i popsuć niejedne plany. Co stosować kiedy spotkają nas dolegliwości bólowe? Czy leki przeciwbólowe mogą być bezpieczne dla żołądka? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jaki lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy jest bezpieczny dla żołądka?

Na ból różnego pochodzenia

Większość ludzi, niezależnie od wieku czy ogólnego stanu zdrowia, doświadczyła w swym życiu dolegliwości bólowych. Mogą one mieć różne przyczyny i przeróżne bywa też ich natężenie. Ból może być ostry lub też mieć przewlekły charakter. Jedną z najczęstszych pojawiających się dolegliwości jest dyskomfort w obrębie głowy. Dolegliwości związane z bólem głowy mogą mieć zróżnicowaną genezę oraz siłę. Kobietom w przebiegu menstruacji również towarzyszą nieprzyjemne i często silne boleści. Nierzadko doświadczamy też dolegliwości bólowych zębów czy też kręgosłupa. Te ostatnie potrafią skutecznie odebrać nam chęć do codziennego funkcjonowania. Ból różnego pochodzenia towarzyszy nam również w przebiegu przeziębienia czy grypy. Jeśli jego natężenie jest mocne, warto sięgnąć po środek uśmierzający i łagodzący boleści różnego pochodzenia. Taką substancją jest paracetamol, czyli składnik wielu leków przeciwbólowych.

Również na gorączkę
W przebiegu grypy czy przeziębienia, a także podczas wielu innych infekcji wirusowych, poza dolegliwościami bólowymi towarzyszy nam też gorączka. Wtedy również warto zastosować lek obniżający temperaturę ciała, gdyż długo utrzymująca się gorączka może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Substancją wykazującą działanie przeciwgorączkowe jest paracetamol. Rozszerza on obwodowe naczynia krwionośne, co powoduje wzrost przepływu krwi w skórze, pocenie się i w konsekwencji obniżenie zbyt wysokiej gorączki. Warto pamiętać, że podwyższona temperatura ciała sama w sobie nie jest negatywnym zjawiskiem. W ten sposób organizm walczy ze szkodliwymi czynnikami. Jednak długo utrzymująca się gorączka może być groźna dla zdrowia, zwłaszcza jeśli dotyczy osób starszych czy dzieci.

Nie podrażnia żołądka
Paracetamol https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/paracetamol-500-mg jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, podobnym do salicylanów (np. polopiryna, aspiryna) jednak w przeciwieństwie do nich nie wykazuje działania przeciwzapalnego czy przeciwobrzękowego. Nie działa też drażniąco na żołądek, co jest niezwykle istotne dla osób borykających się z różnego rodzaju stanami chorobowymi tego organu. Może stanowić dobrą alternatywę dla osób, które z różnych przyczyn nie powinny stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działanie paracetamolu opiera się na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, co związane jest z jego działaniem przeciwgorączkowym. Paracetamol może działać głównie poprzez zahamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), a także, w mniejszym stopniu, obwodowo przez blokowanie wytwarzania bodźca bólowego. Obwodowe działanie może również wynikać z zahamowania syntezy prostaglandyn lub z zahamowania syntezy lub działania innych substancji uwrażliwiających receptory bólowe na bodźce mechaniczne lub chemiczne.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ